Pe scurt
- Nucile din acest articol sunt de Juglans regia, nucul comun, din familia Juglandaceae. Nuca neagră (Juglans nigra) și pecanul sunt alte specii. Nucul crește spontan din vestul Chinei, prin Asia Centrală, până în Caucaz. Pentru 2025/26, Departamentul Agriculturii al SUA (USDA) dă circa 2,76 milioane de tone de nuci în coajă, din care China 1,5 milioane, doar pentru țările urmărite.
- Socotite de noi pe 30 g de miez crud, cele două fișe USDA dau 196 și 204 kcal. Pe valoarea nutrițională de referință (VNR) a unui adult din UE, ies 48% și 36% la cupru, 51% și 45% la mangan și 14,8% și 15,6% la fosfor, după fișă. Fișele vin din probe diferite și nu descriu o pungă anume. Procentele sunt calcule, nu mențiuni nutriționale.
- Acidul linolenic total, prezentat de obicei ca acid alfa-linolenic (ALA), un omega-3 din plante, are 9,08 g la 100 g în fișa veche USDA, circa 2,7 g pe 30 g după calculul nostru. ALA nu este EPA și nici DHA, acizii grași omega-3 din pește, pe care fișa îi dă 0. Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară (EFSA) le dă valori de referință separate.
- Lista UE a mențiunilor de sănătate, Regulamentul (UE) nr. 432/2012, are o rubrică pentru nuci, singura pentru o nucă. Comisia Europeană a autorizat-o după un aviz EFSA din 2011, cu o condiție și cu informații obligatorii, explicate în secțiunea despre mențiune. În același aviz, EFSA a respins alte cereri pentru nuci. Cererile pentru fructele în coajă în general au căzut într-un aviz separat, fiindcă alimentul nu a fost caracterizat suficient.
- Pentru nucile vândute consumatorului, limitele UE de aflatoxine, toxine de mucegai, sunt 2,0 µg/kg la B1 și 4,0 µg/kg la suma celor patru. La nichel, nucile și alte câteva fructe în coajă au 10 mg/kg, restul 3,5 mg/kg, iar limita mai mare nu arată că nucile ar fi mai contaminate. Limitele nu sunt mai joase pentru BIO. RASFF, alerta rapidă a UE, are 27 de notificări din 2020-2026 despre nuci, 13 pentru Salmonella.
- Cele mai mari studii randomizate cu nuci singure, adică cu grupuri trase la sorți, au ieșit nule la rezultatele principale. WALNUTs a avut 771 de adolescenți, timp de 6 luni, iar WAHA, 708 vârstnici, timp de 2 ani. Ambele au primit sprijin, în bani sau în nuci, de la o organizație a cultivatorilor de nuci din California.
- Un ghid al Universității Nebraska-Lincoln dă pentru cuptor 5-10 minute, la circa 175 °C, până devin aurii. La Universitatea Otago, înmuierea a schimbat fitații între -12% și +10%, pe patru tipuri la un loc, iar mineralele au scăzut. Într-un test de laborator, bacteriile puse intenționat pe nuci au crescut după 24 de ore de înmuiere la 22 °C. FoodKeeper, baza de date a USDA, dă miezului 2-4 săptămâni în cămară, 9-12 luni la frigider și 24 de luni la congelator.
- Nucile sunt pe lista UE a alergenilor. O analiză a 32 de studii europene dă 1,8% pentru alergia la nucă raportată la momentul studiului și 0,02% pentru cea confirmată prin provocare orală supravegheată, pe date pe care autorii le numesc prea puține pentru diferențe pe vârste sau regiuni. Alergia la fructele cu coajă lemnoasă trece rar cu vârsta. După NHS, serviciul de sănătate britanic, nucile întregi nu trebuie date copiilor sub 5 ani, fiindcă se pot îneca. Întreabă medicul alergolog, iar pentru copii, medicul pediatru.
Cuprins
- De unde vin nucile
- Jumătăți, sferturi și bucăți: cum se sortează miezul de nucă
- Ce aduc 30 de grame de nuci, pe cifre
- Omega-3 din nuci: ce este ALA și ce nu este
- Mențiunea autorizată pentru nuci: textul, condiția de 30 de grame și ce a respins EFSA
- Aflatoxine, nichel și salmonella: limitele UE pentru nuci
- Ce au găsit studiile mari cu nuci singure?
- Nucile în cozonac, prăjituri și salate
- Nuci prăjite la cuptor sau în tigaie
- Merită înmuiate nucile?
- Frigider, congelator sau cămară: cât țin nucile decojite
- Alergia la nuci, copiii mici și nucile mucegăite
- Mituri despre nuci, puse lângă surse
- Miezul de nucă din magazinul Biovicta
- Întrebări frecvente
- Surse
- Notă
„Nuci” s-a căutat pe Google, în România, între 4.400 și 9.900 de ori pe lună, după un planificator de cuvinte-cheie, în perioada octombrie 2025 - septembrie 2026. Vârful, de 9.900, a fost în decembrie, luna cozonacilor. „Nuci beneficii” a avut între 880 și 2.400 de căutări pe lună, „miez de nucă” între 880 și 2.900, iar „nuci calorii” între 210 și 480.
Printre rezultate circulă multe afirmații fără surse. Unele pagini pun sub cuvântul „nuci” mai multe specii, iar una dă la nucile obișnuite cifrele de energie și de minerale ale nucii negre. Un site atribuie nucilor vitamina B12 și vitamina D, fără nicio sursă. Altele promit efecte sau recomandă cantități zilnice, tot fără sursă. Printre paginile pe care le-am citit, niciuna nu citează textul mențiunii autorizate pentru nuci și nici condiția ei.
Articolul pornește de la specie, de la originea nucului și de la producție, apoi trece la sortarea miezului și la ce aduc 30 g după VNR-ul UE. Urmează acidul alfa-linolenic, mențiunea autorizată pentru nuci, limitele UE pentru contaminanți și studiile mari cu nuci singure. La final vin bucătăria, înmuierea, păstrarea, alergia și copiii mici. În afara volumelor de căutare, cifrele vin din baze de date, avize EFSA, legislație, standarde, studii și surse instituționale. Ele descriu nucile în general, nu produsul din magazin. Verificările au fost făcute până la 3 noiembrie 2026.
De unde vin nucile

Nucul comun este Juglans regia L., din familia Juglandaceae. A fost descris de Linné în 1753, după World Flora Online (WFO), o bază internațională de nume de plante. În aceeași familie sunt nuca neagră (Juglans nigra), din același gen, și pecanul (Carya illinoinensis), dintr-un gen diferit. USDA le dă fișe nutriționale separate.
Aria de origine. În Asia, nucul crește spontan, în arborete aproape izolate, din provincia Xinjiang, în vestul Chinei, prin Asia Centrală, până în Caucaz (Pollegioni și colaboratorii, 2015). Autorii leagă răspândirea pe distanțe mari în Asia de drumurile comerciale vechi, ca Drumul Regal Persan și Drumul Mătăsii. E o inferență din date genetice și lingvistice, nu o urmă directă a negustorilor.
Europa. Un studiu din 2017 al aceluiași grup (Pollegioni) a analizat 91 de populații de nuc din Europa și Asia, cu 2.008 genotipuri, adică profiluri genetice individuale. Datele confirmă refugii glaciare, zone în care nucul a supraviețuit perioadelor reci, în Balcani și în vestul Europei. Distribuția de azi vine, după autori, din aceste refugii plus exploatarea umană din ultimii 5.000 de ani. Ei descriu și un amestec între germoplasma (materialul genetic) din vestul Europei și cea din Balcani, în epoca Imperiului Roman. Ideea că grecii ar fi adus nucul în Balcani din Iran trebuie „revizuită parțial”, scriu ei.
Nativ sau adus. Un studiu din 2012 (Lenda și colaboratorii) are în titlu nucul „non-nativ în Europa”. Nucul a fost plantat secole la rând în Europa Centrală, fără răspândire spontană. În cele două decenii dinainte de 2012, autorii l-au văzut crescând rapid pe terenurile agricole abandonate, unde cioara de semănătură (Corvus frugilegus) ascunde nucile. Statutul de „nativ” diferă, deci, de la o regiune la alta.
Un hibrid foarte vechi. Un studiu genomic din 2019 (Zhang și colaboratorii) a analizat 80 de exemplare din 19 din cele 22 de specii de Juglans. După el, Juglans regia provine dintr-o hibridare între strămoșii nucilor negri americani și cei ai unor nuci asiatici. Momentul e estimat cu un model statistic, nu datat direct, la circa 3,45 milioane de ani în urmă.
Studiile Pollegioni au fost finanțate de UE (programul Marie Curie „I-MOVE”), iar cel din 2017 nu declară conflicte de interese. Studiul Zhang a fost finanțat de un program național de cercetare al Chinei. Pentru Lenda 2012 nu am găsit o finanțare declarată.
Cât se produce. Serviciul agricol extern al USDA (USDA FAS) dă producția în nuci în coajă, pe ani de comercializare care încep în septembrie (Chile e socotită pe an calendaristic). În circulara din octombrie 2026, anul 2025/26 are circa 2,76 milioane de tone, din care China 1,5 milioane, SUA 733.910 t, Chile 165.000 t și UE 145.000 t. Pentru 2026/27, prognoza e de 2,75 milioane de tone, iar China ar avea aproape 60%. Totalul adună doar țările urmărite de USDA, fără Iran.
Comerțul. China a fost primul exportator în 2024/25 și în 2025/26, iar USDA prognozează că va rămâne pe primul loc și în 2026/27. UE a fost cel mai mare importator, cu 416.500 t în 2025/26, socotite în echivalent nuci în coajă.
Altă sursă, altă cifră. FAOSTAT, baza de date a Organizației ONU pentru Alimentație și Agricultură, dă pentru 2024 o producție mondială estimată de 4,35 milioane de tone de nuci în coajă. Față de USDA, FAOSTAT dă, după calculul nostru, de circa 9 ori mai mult la India și de circa 7 ori mai mult la Türkiye. Iranul, absent din tabelul USDA, apare la FAOSTAT cu o cifră imputată. La Türkiye și India, FAOSTAT preia cifre oficiale naționale, iar USDA folosește estimări proprii. De aceea, o cifră mondială are sens doar cu sursa ei.
România în UE. După Eurostat, biroul de statistică al UE, în 2018-2025 România a fost primul producător de nuci din UE în cinci ani din opt. În ceilalți trei ani, 2021, 2022 și 2024, a fost al doilea, după Grecia, ale cărei cifre sunt estimate. În 2025, România a avut 50,88 mii t (producție recoltată, la umiditatea standard a UE), puțin peste cele 49,17 mii t estimate pentru Grecia.
Numele. După Dicționarul explicativ al limbii române (DEX), „nucă” vine din latinescul nux, iar „nuc”, numele pomului, e un derivat regresiv din „nucă”. DOOM3, dicționarul ortografic al Academiei Române, scrie „nucă”, cu genitiv-dativul „nucii” și pluralul „nuci”. Micul dicționar academic (MDA2) și dicționarul enciclopedic CADE, din 1926-1931, numesc „nucă-americană” sămânța de Bertholletia excelsa, adică nuca braziliană, nu nuca neagră și nici pecanul. DOOM3 dă pentru „nucă-americană” doar ortografia, cu glosa „sămânță comestibilă a unui arbore”.
Un fapt curios, juglona. Juglona este un compus din grupul naftochinonelor, produs de pomii de nuc, care în laborator, la anumite concentrații, încetinește sau oprește creșterea altor plante. Într-un studiu din 1983 legat de nuca neagră (Rietveld), toate cele 16 specii testate au reacționat, iar la concentrația cea mai mare plantuțele s-au ofilit și au murit. Germinația a fost afectată însă doar la 6 din 16 specii, iar la concentrațiile mici plantuțele cu creșterea încetinită nu aveau leziuni vizibile.
Frunzele de nuc comun au circa 10 mg de juglonă la 100 g, măsurat în extract metanolic (Matławska și colaboratorii, 2015). Majoritatea studiilor de acest fel sunt pe nuca neagră. În solul de sub nucii negri, juglona e descompusă de microbi și pe cale chimică (von Kiparski și colaboratorii, 2007). Concentrația măsurată acolo a trecut de pragul plantelor celor mai sensibile, dar nu și de cel al porumbului și soiei. Finanțarea acestor trei studii nu am găsit-o în rezumate.
Jumătăți, sferturi și bucăți: cum se sortează miezul de nucă

Comisia Economică a ONU pentru Europa (UNECE) are un standard voluntar de comerț pentru miezul de nucă, DDP-02, care nu e lege a UE. Am citit ediția din 2019, dintr-o copie arhivată, și nu am putut verifica dacă există una mai nouă. Standardul se aplică doar miezului crud de Juglans regia, nu și celui sărat, zaharisit, aromatizat sau prăjit.
Miezul se încadrează în trei clase, Extra, I și II, și trebuie să aibă o umiditate de cel mult 5,0%. După formă, standardul are cinci stiluri:
- Jumătăți: miezul despărțit în două părți mai mult sau mai puțin egale și întregi.
- Miez ciupit: bucăți de cel puțin trei sferturi dintr-o jumătate.
- Sferturi.
- Bucăți mari.
- Bucăți rupte: trec printr-o sită cu găuri rotunde de 8 mm, dar nu prin una de 3 mm.
Stilul declarat trebuie să fie cel puțin 85% din greutate. Pe ambalaj, numărul de jumătăți la kilogram e o mențiune opțională.
Culoarea, pe clase. UNECE descrie culoarea astfel:
- Extra: uniform deschisă, fără maro închis.
- Clasa I: cel mult maro deschis sau galben-lămâie.
- Clasa II: cel mult maro închis. Miezul mai închis se poate vinde în această clasă dacă pe ambalaj e indicată culoarea.
Toleranța de culoare e de 15% din greutate, în toate clasele.
Denumirile americane. Categoriile extra light, light, light amber și amber nu sunt din standardul UNECE. Ele vin din standardul voluntar american pentru nuci decojite, emis de USDA în 2017, fără valoare juridică în UE. Acolo, fiecare categorie admite 15% miez mai închis, iar amber 10%. Un lot de „halves” (jumătăți) are cel puțin 85% jumătăți.
Câte jumătăți are o uncie. Fișa USDA pentru Juglans regia dă câteva măsuri:
- o uncie (28,35 g) are 14 jumătăți;
- o cană de miez, adică 100 g, are 50 de jumătăți;
- 7 nuci în coajă dau 28 g de miez.
Din aceste cifre ies, după calculul nostru, circa 4 g de miez dintr-o nucă întreagă și aproximativ 15 jumătăți la 30 g. Sunt medii americane, iar mărimea jumătăților diferă după soi și de la un lot la altul.
Ce aduc 30 de grame de nuci, pe cifre
FoodData Central, baza de date a USDA, are două fișe pentru miezul crud de nucă (Juglans regia), din probe diferite. La fișa veche (SR Legacy), datele analitice principale sunt din 2000-2002, iar energia și acizii grași totali au fost recalculați în 2006. Fișa din 2022 (Foundation) are 8 eșantioane de jumătăți crude, cumpărate în acel an din magazine din SUA, fără soi și fără țara de origine.
Cele 30 g, porția de referință a etichetării americane, sunt aici doar o unitate de calcul. După măsurile USDA din secțiunea despre sortare, ele înseamnă circa 15 jumătăți sau 7-8 nuci în coajă (calculul nostru, aproximativ).
În tabel, „n” arată câte probe susțin cifra, iar VNR-ul este cel din anexa XIII la Regulamentul (UE) nr. 1169/2011. Calculele pe 30 g sunt ale noastre.
| Componenta | Fișa veche, la 100 g (n) | Fișa din 2022, la 100 g (n) | 30 g, fișa veche | 30 g, fișa din 2022 | % din VNR pe 30 g (veche / 2022) |
|---|---|---|---|---|---|
| Energie | 654 kcal (calculată) | 679 kcal; 730 cu factori generali | 196 kcal | 204 kcal (219 cu factori generali) | 9,8% / 10,2% din 2.000 kcal* |
| Grăsimi | 65,2 g (7) | 69,7 g (8) | 19,6 g | 20,9 g | - |
| Proteine (azot × 5,3) | 15,2 g (7) | 14,6 g (calculate din azot) | 4,6 g | 4,4 g | - |
| Fibre | 6,7 g (7) | 5,2 g (între 4,3 și 7,4) | 2,0 g | 1,6 g | - |
| Cupru | 1,59 mg (7) | 1,21 mg (8) | 0,48 mg | 0,36 mg | 48% / 36% |
| Mangan | 3,41 mg (7) | 3,00 mg (8) | 1,02 mg | 0,90 mg | 51% / 45% |
| Fosfor | 346 mg (7) | 365 mg (8) | 104 mg | 110 mg | 14,8% / 15,6% |
| Magneziu | 158 mg (7) | 142 mg (8) | 47 mg | 43 mg | 12,6% / 11,4% |
*La energie, procentul este din consumul de referință al unui adult (anexa XIII partea B), nu dintr-o VNR.
De unde vin cele 25 kcal în plus. Ambele fișe folosesc aceiași factori specifici pentru nuci: 3,47 kcal la gramul de proteine, 8,37 la grăsimi și 4,07 la glucide. Diferența dintre 654 și 679 kcal vine aproape în întregime din grăsimea măsurată. Cele 4,5 g de grăsimi în plus adaugă circa 38 kcal, iar proteinele și glucidele, mai puține, scad circa 13 kcal (calculul nostru). Cele 730 kcal vin din factorii generali (4, 9 și 4 kcal/g), adică din altă metodă de calcul, nu din alte nuci.
Celelalte procente, pe 30 g. Pe 30 g, după calculul nostru, magneziul, zincul, vitamina B6, folatul, tiamina, potasiul și fierul ies sub 15% din VNR. Pragul de 15% din lege se socotește însă la 100 g, nu pe 30 g. Manganul variază mult, de la 1,81 la 4,10 mg la 100 g în probele din 2022.
Procentele care circulă pe internet sunt adesea pe uncie și din valoarea zilnică (DV) a FDA, agenția americană pentru alimente și medicamente. Cu fișa veche, pe o uncie și pe DV, ies, după calculul nostru, 8% la fosfor, 7% la folat și 42% la mangan. Pe 30 g și pe VNR-ul UE ies circa 15%, 15% și 51% (calculul nostru).
Proteinele. UE definește proteinele ca azot × 6,25 (anexa I la Regulamentul 1169/2011), iar USDA le socotește la nuci ca azot × 5,3. Cu definiția UE, ele dau circa 9,6-10,4% din energie (calculul nostru), sub pragul de 12% cerut pentru „sursă de proteine” de anexa Regulamentului (CE) nr. 1924/2006. Lizina, un aminoacid esențial, e puțină, cu 0,424 g la 100 g în fișa veche, fără număr de probe declarat.
Vitamina E. În fișa veche, alfa-tocoferolul are doar 0,7 mg la 100 g (între 0,14 și 1,56 mg, în 13 probe), adică 5,8% din VNR după calculul nostru, sub pragul de 15% pentru „sursă” chiar și la 100 g. Cifra mare, de 20,8 mg, este a gamma-tocoferolului, altă formă. Fișa din 2022 nu are vitamina E.
La 100 g, pragurile și frâna. Pentru vitamine și minerale, „sursă de” cere cel puțin 15% din VNR la 100 g, iar „bogat în”, 30%. La 100 g, după calculul nostru, cifrele USDA trec de 30% la magneziu, fosfor, cupru, mangan și vitamina B6, în ambele fișe, și la folat, măsurat doar în fișa veche. Zincul trece de 30% doar pe media fișei vechi (30,9%, cu minimul probelor la 28%), iar în fișa din 2022 rămâne la 27,6%, peste pragul de 15%. Sunt calcule pe probe dintr-o bază de date, nu mențiuni nutriționale, iar legea adaugă condițiile de mai jos.
Art. 5 alin. (1) lit. (d) din Regulamentul 1924/2006 adaugă însă o condiție: „cantitatea de produs care poate fi consumată în mod rezonabil oferă o cantitate semnificativă de nutrient sau de altă substanță la care face referire mențiunea, astfel cum este definită în legislația comunitară”. Orice mențiune nutrițională cere și declararea pe etichetă a cantității nutrientului (art. 7 din același regulament), iar cifrele USDA descriu probe dintr-o bază de date, nu eticheta unui produs. Nu am găsit un ghid al Comisiei Europene care să aplice această literă pe porție, la nuci.
Omega-3 din nuci: ce este ALA și ce nu este
În fișa veche USDA, „PUFA 18:3”, adică acidul linolenic total (PUFA înseamnă acizi grași polinesaturați), are 9,08 g la 100 g, între 8,60 și 9,98 g în 7 probe. Fișa nu separă izomerii și nu scrie explicit „omega-3”, deși cifra e prezentată de obicei ca ALA. Pe 30 g ies circa 2,7 g (calculul nostru). Fișa din 2022 nu are acid linolenic, deci cifra fișei vechi e singura măsurată de USDA pentru miezul crud de Juglans regia. Nuca neagră are circa 2-3 g la 100 g în fișa ei USDA.
ALA nu este EPA și nici DHA. EPA (acidul eicosapentaenoic) și DHA (acidul docosahexaenoic) au dat 0 la nuci în fișa veche. EFSA a stabilit în 2010, pentru adulți, aporturi adecvate separate, de 0,5% din energie pentru ALA și de 250 mg zilnic pentru EPA și DHA la un loc. Pentru ALA nu a stabilit o limită superioară.
Aportul adecvat e o valoare pentru populație, nu o cantitate pentru o persoană. În sinteza din 2017 a valorilor sale de referință, EFSA arată că cifra pentru ALA e „based on the lowest estimated mean intakes” (cele mai mici aporturi medii estimate) din mai multe țări europene.
Conversia. Sinteza EFSA spune doar că organismul poate produce EPA și DHA din ALA. O recenzie din 2005 (Burdge și Calder) a adunat studii cu trasori izotopici, adică molecule marcate, urmărite în organism. La bărbați, conversia spre EPA există, dar e limitată, iar spre DHA e foarte mică. La femei e mai mare. Am citit doar rezumatul, iar finanțarea nu apare în el.
Mențiunile nutriționale. Anexa Regulamentului 1924/2006 cere pentru „sursă de acizi grași omega-3” cel puțin 0,3 g ALA la 100 g și la 100 kcal, iar pentru „bogat în acizi grași omega-3”, 0,6 g, în aceleași condiții. Fișa veche dă însă acidul linolenic total, nu ALA separat, iar o mențiune nutrițională se judecă după cantitatea declarată pentru produsul care o poartă, nu după o fișă dintr-o bază de date. Legea cere, pentru orice aliment, ca nutrientul unei mențiuni să fie declarat pe etichetă. ALA nu e printre nutrienții care pot fi adăugați în tabelul nutrițional (art. 30 alin. (2) din Regulamentul 1169/2011). De aceea, art. 7 din 1924/2006 cere scrierea cantității lui în același câmp vizual cu tabelul.
Pielița. Elagitaninurile sunt taninuri hidrolizabile, din grupa polifenolilor. Fukuda și colaboratorii (2003) au izolat din miezul de nucă trei elagitaninuri noi și 13 taninuri cunoscute, iar finanțarea nu am găsit-o. Liu C și colaboratorii (2026) au găsit 406 polifenoli în 21 de probe de pieliță. Ei atribuie astringența pieliței, senzația că gura „se strânge”, unor elagitaninuri, pe baza altor lucrări, fără un test de gust propriu. Studiul a fost finanțat din programe publice de cercetare.
Urolitina, un fapt de metabolism. Cerdá și colaboratorii (2005) au dat o singură porție dintr-un aliment cu elagitaninuri (căpșuni, zmeură, 35 g de nuci sau vin) unor 40 de voluntari sănătoși, în 4 grupuri. În urină nu au găsit nici elagitaninuri, nici acid elagic, ci, la toți, urolitina B conjugată, un metabolit produs de bacteriile intestinale. Excreția medie a mers de la 2,8% din elagitaninurile ingerate (căpșuni) la 16,6% (nuci), cu diferențe mari între oameni. Finanțatorul nu e numit. PubMed marchează studiul doar ca sprijinit de o sursă din afara guvernului SUA.
Nucile prăjite. USDA nu are o fișă analitică pentru nuci prăjite fără sare. Singura fișă de nuci prăjite, cu sare, are valori recalculate de pe etichetă sau estimate, care nu se compară cu fișele analitice. Nu am găsit date USDA despre cât acid linolenic se pierde la prăjire. Un studiu din 2026 (Liu Y și colaboratorii) arată că acrilamida, un compus care apare la prăjire, se formează și în nuci. Rezumatul nu dă concentrații, iar finanțarea nu am găsit-o. Recomandarea (UE) 2019/1888 a Comisiei invită statele membre să monitorizeze acrilamida în nucile prăjite, iar Regulamentul (UE) 2017/2158 nu are un nivel de referință pentru nuci.
Mențiunea autorizată pentru nuci: textul, condiția de 30 de grame și ce a respins EFSA
O mențiune de sănătate este un mesaj care leagă un aliment de sănătate. În UE, EFSA evaluează dovezile și dă un aviz, iar Comisia Europeană autorizează mențiunea. Regulile generale sunt în Regulamentul (CE) nr. 1924/2006, iar lista mențiunilor autorizate, în Regulamentul (UE) nr. 432/2012. Lista are o singură rubrică pentru nuci, singura mențiune de sănătate autorizată în UE pentru o nucă. Alte alimente întregi au și ele mențiuni în aceeași anexă: prunele uscate, apa, carnea sau peștele și culturile vii din iaurt.
Textul oficial: „Nucile contribuie la îmbunătățirea elasticității vaselor de sânge”. Condiția: „Mențiunea poate fi utilizată doar pentru produsele alimentare care asigură un aport zilnic de 30 g de nuci. Pentru a putea fi înscrisă, mențiunea trebuie însoțită de o informare a consumatorului cu privire la faptul că efectul benefic se obține în condițiile unui consum zilnic de 30 g de nuci.” Art. 10 alin. (2) din 1924/2006 cere ca mențiunea să fie însoțită de importanța unei alimentații variate și echilibrate și a unui stil de viață sănătos, de cantitatea și modelul de consum, adică un consum zilnic de 30 g de nuci, și de o declarație că persoanele alergice la nuci trebuie să le evite. Decizia de punere în aplicare 2013/63/UE, un ghid al Comisiei, arată că cererea se aplică și într-un text generic despre un aliment. Pentru o alergie, întreabă medicul alergolog.
Avizul EFSA din 2011 (cererile cu ID 1155 și 1157) s-a sprijinit pe trei studii. Rezultatul lor principal a fost vasodilatația dependentă de endoteliu, adică lărgirea unei artere comandată de stratul ei interior:
- Ros 2004: 21 de participanți cu nivelul colesterolului crescut și netratat, 40-65 g de nuci zilnic, 4 săptămâni, măsurători valabile la 18. Comparația a fost o dietă mediteraneană, iar nucile au înlocuit circa 32% din energia din grăsimi mononesaturate, de pildă din uleiul de măsline.
- Ma 2010: 24 de participanți cu diabet de tip 2 sub tratament, 56 g zilnic, 8 săptămâni, față de o dietă nestandardizată. Răspunsurile au variat mult, iar la unii participanți funcția măsurată a scăzut. Lipidele din sânge nu s-au schimbat semnificativ, iar la tensiunea arterială EFSA notează o schimbare favorabilă, ca rezultat secundar al acestui studiu mic.
- Cortés 2006: o singură masă bogată în grăsimi, cu 40 g de nuci, la 12 persoane sănătoase și 12 cu nivelul colesterolului crescut. EFSA notează că dintr-o singură masă nu se poate spune cât durează rezultatul.
EFSA a considerat că studiul Ros a arătat un rezultat favorabil, menținut în timp. Rezumatul avizului îl descrie ca făcut pe persoane sănătoase, spre deosebire de descrierea participanților din textul avizului, redată mai sus. Declarațiile de finanțare ale celor trei studii nu le-am putut citi. La Ros 2004, baza bibliografică OpenAlex trece ca finanțatori organizația cultivatorilor de nuci din California și Institutul de Sănătate Carlos III, iar la Cortés 2006 doar o fundație spaniolă, probabil incomplet. Niciun studiu nu a folosit 30 g. Cantitatea a fost propusă în cereri și preluată de EFSA, sub cea mai mică cantitate testată, de 40 g.
Ce a respins EFSA în același aviz. Cererile despre menținerea nivelului normal al colesterolului LDL, cel transportat de lipoproteinele cu densitate mică (ID 1156 și 1158). Din 9 studii cu nuci, EFSA a cântărit 7 randomizate și încrucișate (crossover), în care fiecare participant trece prin ambele diete. Patru au raportat un rezultat favorabil, iar trei, cu 73 de participanți și 41-78 g zilnic, nu. Într-unul dintre studii, colesterolul HDL, cel transportat de lipoproteinele cu densitate mare, a scăzut. Un studiu transversal, adică o observație la un singur moment, pe 793 de persoane, nu a găsit nicio asociere. Finanțarea acestor studii nu am verificat-o.
Datele nu au putut fi combinate într-o analiză comună. EFSA a concluzionat că relația cu LDL nu a fost stabilită, pentru că niciun studiu nu a controlat compoziția în acizi grași, deci un efect propriu al nucilor nu a putut fi evaluat. Cererile pentru „nuts”, adică fructe în coajă în general, inclusiv arahide (ID 1129, 1130, 1305 și 1407, plus ID 741 pentru uleiul de nuci), au fost tratate într-un aviz separat din 2011 și au căzut din alt motiv. Tipul și cantitatea nu puteau fi definite, deci alimentul nu a fost caracterizat suficient, iar dovezile nu au fost judecate.
Mențiunile pentru acizii grași, ca reguli. Lista are rubrici și pentru doi acizi grași, ALA (scris AAL în textul românesc) și acidul linoleic, un acid gras omega-6. Rubrica pentru ALA se poate folosi doar pentru alimentele care sunt cel puțin „SURSĂ DE ACIZI GRAȘI OMEGA 3”.
Aceste rubrici privesc nutrienții, nu nucile, iar o mențiune despre un nutrient se judecă după cantitatea declarată pentru produsul care o poartă.
Unde se aplică informațiile obligatorii. Art. 10 alin. (3) permite o trimitere la beneficii generale, de tipul „bun pentru tine”, doar împreună cu o mențiune autorizată anume. Decizia 2013/63/UE arată că informațiile obligatorii se aplică și în publicitatea generică despre un aliment, fără legătură cu un produs anume. Ele se aplică și la vânzarea la distanță, de pildă pe site.
Aflatoxine, nichel și salmonella: limitele UE pentru nuci
Aflatoxinele sunt toxine produse de unele mucegaiuri Aspergillus, mai ales în condiții calde și umede. Limitele lor sunt în Regulamentul (UE) 2023/915, în versiunea în vigoare la 3 noiembrie 2026. Nucile nu au rând propriu la aflatoxine, deci se aplică regimul general al fructelor în coajă lemnoasă:
- Pentru consumatorul final (punctul 1.1.7): 2,0 µg/kg (micrograme pe kilogram) pentru aflatoxina B1 și 4,0 µg/kg pentru suma aflatoxinelor B1, B2, G1 și G2.
- Pentru loturile care urmează să fie sortate (punctul 1.1.6): 5,0 µg/kg pentru B1 și 10,0 µg/kg pentru sumă.
- Regimurile mai permisive de la punctele 1.1.9 (migdale, fistic, sâmburi de caise) și 1.1.11 (alune de pădure, nuci de Brazilia) nu se aplică nucilor.
În evaluarea din 2020, EFSA descrie aflatoxinele ca genotoxice, adică pot afecta materialul genetic al celulelor. Îngrijorarea pentru sănătate exprimată de EFSA privește expunerea din toată dieta, nu un singur aliment. La media populației, cerealele contribuie cel mai mult la expunere. La consumatorii mari, arahidele și fructele în coajă contează mult, iar cele mai mari concentrații medii au fost la fistic și arahide.
Nichelul și cadmiul. La nichel, nucile au rând propriu. Punctul 3.6.1.2 pune castanele, semințele de pin dulce, nucile comune, nucile de Brazilia și caju la 10 mg/kg (miligrame pe kilogram), față de 3,5 mg/kg la celelalte fructe în coajă. Limita privește partea comestibilă și se aplică din 1 iulie 2025. Regulamentul nu spune de ce aceste fructe au o categorie separată, iar o limită mai mare nu arată că nucile ar fi mai contaminate. La cadmiu, fructele în coajă au 0,20 mg/kg, în afară de semințele de pin.
Importurile și pesticidele. Regulamentul (UE) 2019/1793, despre controalele sporite la importul unor alimente, nu are, în versiunea din 30 iunie 2026, nicio intrare pentru nuci. La pesticide, nucile au codul 0120110 în anexa I la Regulamentul (CE) nr. 396/2005, pentru Juglans regia și Juglans nigra. În textul rapoartelor anuale ale EFSA despre reziduurile de pesticide pe 2023 și 2024 nu am găsit rezultate separate pentru nuci.
Ce arată RASFF. RASFF are în căutarea publică, din mai 2020 până în septembrie 2026, 52 de notificări care conțin „walnut”. Dintre ele, 27 privesc nucile ca produs: 13 pentru Salmonella, 4 pentru aflatoxine, 3 pentru râncezire, 1 pentru un pesticid, 1 pentru o substanță neautorizată și 5 pentru calitate sau documente. Pentru E. coli, niciuna. Interfața publică nu întoarce notificări mai vechi de 2020.
Două focare de E. coli. În 2024, Centrele pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC) au descris un focar de E. coli O157:H7, o bacterie care produce toxina Shiga, legat de nuci BIO decojite, vândute vrac. CDC au numărat 13 cazuri, 7 persoane internate, 2 cu sindrom hemolitic-uremic, o complicație care afectează rinichii, și niciun deces. FDA arată că produsul a fost retras pe 27 aprilie 2024.
Un raport CDC din 2025 îl numește primul focar alimentar legat de nuci documentat de agenție. Calea contaminării nu a fost găsită, iar probele de produs și de mediu de la procesator și cultivator au fost negative. În 2011, Agenția Canadiană pentru Inspecția Alimentelor (CFIA) a anunțat retragerea unor nuci decojite crude, legate de un focar de E. coli O157:H7. Agenția de Sănătate Publică a Canadei a raportat în total 14 cazuri.
BIO și contaminanții. Regulamentul (UE) 2018/848 privind producția ecologică interzice iradierea alimentelor ecologice (art. 9 alin. (4)). Limitele de contaminanți nu sunt mai joase pentru BIO, pentru că Regulamentul 2023/915 nu face distincție între alimentele ecologice și celelalte. Una dintre notificările RASFF pentru Salmonella privește miez de nucă ecologic, iar focarul din 2024 a fost legat tot de nuci BIO.
Ce au găsit studiile mari cu nuci singure?
Cele mai mari studii randomizate cu nuci singure au ieșit nule la rezultatele principale, adică la ce și-au propus autorii să măsoare dinainte. WALNUTs a dat 30 g zilnic de miez crud unor 771 de adolescenți sănătoși de 11-16 ani, timp de 6 luni. WAHA a urmărit 708 vârstnici sănătoși de 63-79 de ani, cu nucile la cam 15% din energie (30-60 g zilnic), timp de 2 ani.
Câțiva termeni:
- RCT: studiu randomizat. Deschis: participanții știu ce primesc.
- Meta-analiză: un calcul care adună rezultatele mai multor studii.
- LDL, HDL și vasodilatația sunt markeri. Vasodilatația se măsoară cu ecografia.
- P peste 0,05 înseamnă, de regulă, o diferență nesemnificativă statistic.
WALNUTs (Pinar-Martí 2023). S-a făcut în 12 licee din Barcelona. În analiza pe toți cei randomizați, niciunul dintre rezultatele principale nu a diferit între grupuri: memoria de lucru, atenția, inteligența fluidă, funcțiile executive și comportamentul. Rezultate favorabile au apărut doar în analiza pe elevii care au respectat mai bine programul, o analiză mai slabă.
WAHA (Walnuts and Healthy Aging). Vârstnicii din Barcelona și din Loma Linda (California) și-au păstrat dieta obișnuită și au adăugat nuci crude sau nu au mâncat nuci (Rajaram 2016). Comparația este deci „nuci în plus” față de „fără nuci”.
Rezultatul principal, schimbarea unui scor cognitiv global, a ieșit nul (Sala-Vila 2020, P = 0,491). Diferențe au apărut doar în analize de subgrup, unele făcute ulterior, pe care autorii le numesc încurajatoare, dar neconcludente. Alte măsurători, fiecare pe alt număr de participanți:
- Greutatea (Bitok 2018, 356 de participanți din Loma Linda): nicio diferență între grupuri (p = 0,67), nici la grăsimea corporală (p = 0,53).
- Oasele și telomerii. Densitatea osoasă nu a diferit la coloană (p = 0,632) și la colul femural (p = 0,653), după Oliver-Pons 2024. Nici lungimea telomerilor, capetele cromozomilor, nu a diferit (p = 0,079, analiză exploratorie, Freitas-Simoes 2018).
- Indicele omega-3 (Jehi 2023, 192 de participanți) este proporția de EPA și DHA din globulele roșii. După un an, indicele nu s-a îmbunătățit. EPA nu s-a schimbat, iar DHA a scăzut puțin la nuci (-0,125%, față de +0,17% la control).
- Tensiunea (Domènech 2019, 236 de participanți care au terminat, dintre care 60% cu hipertensiune ușoară, după descrierea studiului): diferență nesemnificativă la sistolica măsurată la cabinet (P = 0,051) și pe 24 de ore (P = 0,111). Diastolica nu s-a schimbat. O direcție favorabilă apare doar într-o analiză de subgrup, în treimea cu valorile inițiale cele mai mari, iar o analiză de subgrup e mai slabă decât rezultatul principal.
- LDL (Rajaram 2021, 628 de participanți): autorii au raportat o scădere doar în medie, numită de ei modestă, la oameni cu lipidele aproape normale, diferită între bărbați și femei. Trigliceridele, HDL și glicemia nu s-au schimbat. Greutatea a urcat cu 0,06 kg la nuci și a scăzut cu 0,51 kg la control.
WAHA a avut un grant de la o organizație a cultivatorilor de nuci din California. Analiza pe cogniție a mai avut fonduri publice spaniole, iar cea pe oase, bani de la fundația de cercetare a unei firme. La analiza pe omega-3 nu am găsit declarația de finanțare. Ambii conducători ai WAHA au declarat, în cel puțin un articol din studiu, bani primiți personal de la organizație pentru pregătirea unor prezentări științifice. Amândoi erau membri neplătiți ai comitetului ei științific, iar unul a fost și membru plătit al unui grup consultativ al ei. Articolele precizează că finanțatorul nu a avut niciun rol în proiectare, analiză sau scriere.
| Studiul, anul | Cine, câți | Ce, cât | Timp | Comparat cu | Ce a ieșit | Finanțare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| WALNUTs, 2023 (RCT) | 771 de adolescenți sănătoși, 11-16 ani | 30 g zilnic de miez crud | 6 luni | grup de control | nul la toate rezultatele principale | Institutul de Sănătate Carlos III (public, Spania); nucile, gratuit, de la organizația cultivatorilor |
| WAHA, 2016-2024 (RCT) | 708 vârstnici sănătoși, 63-79 de ani | nuci crude, 30-60 g zilnic | 2 ani | dieta obișnuită, fără nuci | nul la cogniție, greutate, oase, telomeri, indicele omega-3, tensiune; LDL mai mic doar în medie | grant de la organizația cultivatorilor; la unele analize, și fonduri publice spaniole sau fundația unei firme |
| PREDIMED, 2013 retras, 2018 republicat (RCT) | 7.447 de adulți de 55-80 de ani, cu risc cardiovascular mare | amestec de 30 g zilnic (15 g nuci, 7,5 g migdale, 7,5 g alune) plus dieta mediteraneană | mediana 4,8 ani | dietă săracă în grăsimi | nimic nu se poate atribui nucilor | Institutul de Sănătate Carlos III, Ministerul Sănătății din Spania și alții; alimente donate |
| Pribis 2012 (crossover) | 64 de studenți sănătoși randomizați, 47 au terminat | 60 g zilnic de nuci măcinate, coapte în pâine cu banane | 8 + 8 săptămâni | perioadă placebo | nul la memorie, dispoziție și raționament nonverbal; favorabil doar la un test de raționament verbal | parțial organizația cultivatorilor |
| Zerón-Rugerio 2025 (crossover, deschis) | 76 de tineri, 85,5% femei | 40 g de nuci la cină | 8 + 8 săptămâni | aceeași perioadă fără nuci | autorii raportează un somn mai bun; raportare posibil selectivă | parțial organizația cultivatorilor, plus fonduri publice spaniole |
| Robbins 2012 (RCT) | 117 bărbați sănătoși, 21-35 de ani | 75 g zilnic de miez | 12 săptămâni | dieta obișnuită, fără niciun fel de nuci | autorii raportează un rezultat favorabil la unii parametri ai spermei, care sunt markeri de laborator | nu am găsit-o |
PREDIMED (Estruch 2018). Grupul numit „cu nuci” a primit un amestec, alături de sfaturi pentru dieta mediteraneană și de ședințe educative, și a fost comparat cu sfatul de a reduce grăsimile. Raportul din 2013 a fost retras în 2018, după ce s-a aflat că o parte dintre participanți nu fuseseră repartizați prin tragere la sorți, și republicat cu estimări refăcute. Orice rezultat al studiului ține de pachetul întreg, nu de nuci.
Alimentele au fost donate de producători de ulei de măsline, de migdale și de alune, iar nucile de aceeași organizație a cultivatorilor. Despre migdale am scris separat, în ghidul despre migdale.
Pribis, somnul și Robbins. La Pribis 2012, nucile au fost coapte în aluat la 177 °C, o oră și jumătate, iar un coautor era membru neplătit al consiliului științific al organizației cultivatorilor. Studiul despre somn e mic și deschis. Latența somnului s-a măsurat cu un dispozitiv purtat la încheietură, iar calitatea somnului prin chestionar. Nu toate rezultatele principale înregistrate dinainte apar în rezumat, de aceea raportarea poate fi selectivă. La Robbins 2012, cei care au evaluat probele nu știau din ce grup vin, iar studiul a măsurat parametri ai spermei, nu fertilitatea.
Meta-analizele. Guasch-Ferré 2018 (26 de studii, 1.059 de participanți) a raportat o direcție favorabilă la colesterolul total, LDL, trigliceride și ApoB, o proteină care transportă LDL. Greutatea nu s-a schimbat (P = 0,90), nici tensiunea sistolică (P = 0,48) sau diastolică (P = 0,88). Au finanțat-o NIH (institutele naționale de sănătate ale SUA), aceeași organizație a cultivatorilor, un consiliu internațional al industriei nucilor, o fundație privată și o asociație medicală americană.
Mashayekhi 2026 (49 de RCT, 4.611 participanți), fără finanțare, dă o certitudine moderată pentru direcția favorabilă la LDL și trigliceride. HDL (p = 0,145), ApoA1 (o proteină din HDL) și ApoB nu s-au schimbat. Raportarea are inconsecvențe, de pildă o estimare care cade în afara propriului interval.
A doua meta-analiză Mashayekhi din 2026 (36 de RCT) a ieșit nulă la tensiunea sistolică (p = 0,183) și diastolică (p = 0,125) și la ICAM-1 și VCAM-1, două molecule de adeziune din vase. Direcția e favorabilă doar la dilatația mediată de flux (FMD), o măsură a vasodilatației, și în două analize de subgrup. Hsu 2024 (6 studii, 250 de participanți) arată același tipar, cu ICAM-1 (p = 0,31) și VCAM-1 (p = 0,97) nule. Niciunul dintre cele două rezumate nu declară finanțarea.
Ce nu am găsit. În căutarea noastră în Europe PMC, în titluri și rezumate, până la 3 noiembrie 2026, nu am găsit studii pe oameni cu nuci prăjite față de crude, cu nuci BIO față de convenționale sau cu nuci în cozonac. Marile studii au folosit nuci crude, iar singurul studiu găsit cu nuci coapte este Pribis 2012.
Concluzia. WALNUTs și WAHA, cu 1.479 de participanți împreună, au ieșit nule la rezultatele principale. Ca majoritatea studiilor din tabel, au primit sprijin, în bani sau în nuci, de la aceeași organizație a cultivatorilor. Cantitățile din studii descriu studiile, nu sunt indicații.
Nucile în cozonac, prăjituri și salate

Registrul național al produselor tradiționale, ținut de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, avea la 12 octombrie 2026 un număr de 818 produse atestate. Dintre ele, 23 au în denumire nuca sau cozonacul. Cozonacul apare de 9 ori, dar doar 2 dintre aceste produse au „cu nucă” în denumire.
Printre celelalte se află cornulețe, colac, sucitură și fluturaș cu nucă, chisăliță de nuci verzi și dulceață de gutui cu miez de nucă. Dulceața de nuci verzi are 3 înregistrări, iar o a patra dulceață e trecută doar „de nuci”. Registrul atestă produsele unor producători anume, nu o rețetă națională.
Despre istoria cozonacului nu am găsit o sursă muzeală sau academică.
Salate, iaurt, cereale, aluaturi. Extensiile universitare americane, serviciile de sfaturi practice ale universităților, dau idei. Universitatea Nebraska-Lincoln propune, într-un ghid pentru nuci și semințe în general, presărarea lor pe cereale, iaurt, salate, supe, paste și legume. Ghidul UC ANR (extensia Universității California) pune nucile în salate, în felurile principale, în pâine și în deserturi. O fișă USDA din august 2023 trece bucățile de nucă în brioșe, chec și biscuiți, în salata de pui sau peste salata verde.
Rețetele fișei USDA folosesc ¼ de cană de nucă tocată la 6 porții de dovleac copt și ½ cană la 10 brioșe cu morcov. Fișa spune că rețetele nu au fost testate sau standardizate. Cănile sunt măsuri americane de volum, iar cantitățile descriu rețetele, nu sunt indicații.
Sosurile cu nuci. Lista produselor agroalimentare tradiționale a ministerului italian al agriculturii (revizia din 2025) trece „Salsa di noci”, sosul cu nuci, la Liguria, dar dă doar numele. Nici pentru acest sos, nici pentru pesto cu nuci nu am găsit o sursă instituțională cu ingredientele.
Nuci prăjite la cuptor sau în tigaie

Ghidul Universității Nebraska-Lincoln pentru nuci și semințe (articolul Alicei Henneman, revizuit în 2022, pornind de la un material USDA) dă:
- La cuptor: cuptorul încins la 350 °F (circa 175 °C, conversia noastră), nucile într-un strat, pe o tavă cu margini, 5-10 minute, amestecate o dată sau de două ori, până se rumenesc auriu, mai degrabă aurii decât maro.
- În tigaie: tigaie grea și uscată, foc mediu, 1-2 minute, până apar culoarea aurie și mirosul de prăjit. Le amesteci des, fiindcă se ard ușor.
Nucile se prăjesc întregi și se toacă după. Se mai rumenesc puțin și după ce le scoți. La prima încercare, ghidul spune că e mai bine să le prăjești prea puțin decât prea mult. Cele rămase stau în recipient etanș 1-2 săptămâni la frigider sau 1-3 luni la congelator.
Extensia Washington State University (WSU) dă, într-un ghid din 2021, pentru nucile decojite în general, 350 °F, 5-12 minute, până se rumenesc ușor. În tigaia grea, nucile se încălzesc încet, 10-15 minute. WSU nu trece însă nucile printre cele mai potrivite pentru prăjit. Tot după WSU, nucile prăjite țin mai puțin decât cele crude și se mănâncă în 2-3 săptămâni.
Timpii diferă de la un ghid la altul, de aceea semnalul de urmărit rămâne culoarea aurie, plus mirosul de prăjit.
Merită înmuiate nucile?
„Nucile activate” sunt nuci ținute câteva ore în apă, uneori cu sare. Pe internet circulă ideea că înmuierea ar reduce fitații, compuși din semințe care leagă mineralele, și ar „activa enzimele”.
Ce a măsurat Universitatea Otago. Kumari și colaboratorii (2020) au analizat migdale, alune de pădure, arahide și nuci, întregi și tocate, crude sau ținute 12 ore în apă cu sare, 4 ore în apă cu sare și 12 ore în apă. Diferențele de fitați au fost mici, de la scădere de 12% la creștere de 10%, interval dat în rezumat pentru toate cele patru tipuri la un loc. Concentrațiile de minerale au scăzut, mai ales la probele tocate, iar raportul dintre fitați și minerale nu s-a îmbunătățit. Studiul a măsurat compoziția, nu absorbția la oameni, și a fost finanțat printr-un grant al universității.
Testul pe oameni, doar cu migdale. Același grup (Taylor și colaboratorii, 2018) a făcut un studiu crossover, cu ordinea variantelor trasă la sorți. Cei 76 de participanți au primit 8 săptămâni 30 g de migdale zilnic, în patru variante de câte 12 zile: întregi sau feliate, înmuiate sau nu. Înmuierea nu a îmbunătățit toleranța digestivă. Flatulența a fost cotată semnificativ mai mare la migdalele întregi înmuiate decât la cele neînmuiate, deși simptomele au fost minime în toate variantele. Finanțarea nu am găsit-o.
Enzimele. Lee și Mitchell (2019) au pornit de la ipoteza că înmuierea pune în lucru enzima care descompune fitații. În migdalele crude pasteurizate, acidul fitic a scăzut abia după 24 de ore de înmuiere la temperatura camerei, cu 4,75%. Studiul a fost finanțat de o organizație a industriei migdalelor. Pentru „activarea enzimelor” la nuci nu am găsit nicio măsurătoare.
Bacteriile. Lieberman și colaboratorii (Universitatea California din Davis, 2023) au contaminat intenționat nuci, în laborator, cu E. coli O157:H7, Listeria și Salmonella, apoi le-au înmuiat în apă. La 15 și 18 °C, în 24 de ore, și la 22 °C, în 12 ore, bacteriile nu au crescut semnificativ, dar după 24 de ore la 22 °C au crescut cu 1,2-3,0 log (un log înseamnă de 10 ori). La 22 °C, timpul de latență, perioada dinaintea înmulțirii, a fost de 8,8 ore la E. coli și de 11 ore la Salmonella.
Uscarea la 64 °C a redus Salmonella doar cu circa 1 log în 12 ore. Rezultatul nu măsoară contaminarea obișnuită a nucilor din comerț. Prima recomandare a autorilor e folosirea unor nuci tratate în prealabil. Finanțarea a venit de la FDA, iar PubMed marchează studiul și ca sprijinit de NIH.
Ghidul UC ANR nu recomandă spălarea nucilor în coajă, pentru că umezeala poate favoriza bacteriile sau mucegaiul. Tot acolo scrie că refrigerarea și congelarea nu distrug Salmonella și că bacteriile nu se recunosc după aspect, miros sau gust. WSU descrie înmuierea nucilor în coajă, în apă caldă, ca metodă de a sparge coaja mai ușor.
Frigider, congelator sau cămară: cât țin nucile decojite
Sursele dau termene diferite, mai ales la temperatura camerei:
| Sursa | Cămară | Frigider | Congelator |
|---|---|---|---|
| FoodKeeper (USDA) | 2-4 săptămâni | 9-12 luni | 24 de luni |
| UC ANR (2010) | până la câteva luni, mai puțin la cald | 1 an sau mai mult (4 °C sau mai rece) | circa 2 ani (-18 °C sau mai rece) |
| Washington State (2021) | cel mult 1-2 luni | câteva luni | nu dă un termen |
| Fișa USDA din 2023 | nu dă | dacă le folosești curând | dacă le ții o lună sau mai mult |
Cifrele FoodKeeper vin din setul de date în versiunea din 2018 și se socotesc de la cumpărare. La FoodKeeper și la UC ANR, valorile sunt aceleași pentru nucile în coajă și pentru miez.
UC ANR cere un recipient curat, uscat și etanș la mirosuri, fiindcă miezul absoarbe umezeala și aromele din jur. După WSU, recipientul scos din frig se lasă să ajungă la temperatura camerei înainte de deschidere, altfel nucile reci trag umezeală din aer.
Un studiu în condiții dure. Ampofo și colaboratorii (Universitatea California din Davis, 2022) au ținut 4 luni miez din două soiuri, la 5 °C și la 23 °C, în cutii deschise, la lumină. La 23 °C, degustători instruiți au găsit miezul unuia dintre soiuri rânced, amar și astringent din prima lună. La 5 °C, calitatea s-a păstrat până la circa 3 luni, apoi a apărut și acolo râncezirea, iar miezul absorbise umezeală. Recipientul închis etanș nu a fost testat, iar el schimbă condițiile. Studiul a fost finanțat de organizații ale industriei nucilor din California.
Cum recunoști râncezirea. Grăsimile nesaturate din nuci reacționează cu oxigenul și formează compuși volatili, cu miros și gust de rânced (Grilo și Wang, 2021, finanțare din aceeași industrie). Degustătorii lui Ampofo au notat aroma de miere, aroma de carton, mirosul și gustul de rânced, amăreala și astringența. Mirosul și gustul sunt semnalele de urmărit. WSU scrie că miezul vechi sau rânced devine cenușiu mat, dar culoarea singură nu dovedește râncezirea. La Athaillah și Wang (2024, finanțare din aceeași industrie), miezurile mai închise au fost mai stabile la oxidare. După UC ANR, nucile râncede nu sunt nesigure, doar au un gust neplăcut, dar asta nu se aplică nucilor mucegăite, care sunt altă problemă.
Pielița amăruie. Sheng și colaboratorii (2021, finanțare dintr-un program public de cercetare) scriu, citând alte lucrări, că pielița e doar 5-8% din miez. Ea adună însă cei mai mulți dintre polifenolii nucii (compuși ai plantelor) și poate da o ușoară astringență și amăreală. Taninurile condensate, o clasă de polifenoli, sunt mai ales în pieliță, față de coaja verde a fructului. Di Pierro și colaboratorii (2022, finanțați de o fundație) au găsit că soiul cu cei mai mulți polifenoli a avut cel mai bun scor de acceptare. Amăreala a fost percepută foarte diferit de la om la om. Pentru opărirea pieliței de nucă nu am găsit o sursă instituțională.
Alergia la nuci, copiii mici și nucile mucegăite
Nucile, în lista alergenilor din UE. Regulamentul (UE) nr. 1169/2011 are, în anexa II, lista substanțelor și produselor care provoacă alergii sau intoleranțe. La punctul 8 apar „fructe cu coajă lemnoasă, adică: migdale (...), alune de pădure (...), nuci (Juglans regia)”, urmate de caju, pecan și alte trei specii. Nuca neagră nu e numită în anexă.
Alergenii nucii. Registrul WHO/IUIS, lista oficială de nume a alergenilor, ținută de Organizația Mondială a Sănătății și de Uniunea Internațională a Societăților de Imunologie, cuprinde mai mulți alergeni ai nucii. În tabelul unei recenzii din 2026 (Jiang și colaboratorii), Juglans regia are alergenii Jug r 1-9, proteine precum albumina 2S, vicilina, legumina și profilina. Recenzia a avut finanțare publică, iar doi dintre autori sunt angajați la firme.
Cât de des apare în Europa. O meta-analiză a strâns 32 de studii europene (Spolidoro și colaboratorii, 2024). Alergia la nucă raportată de oameni a fost de 1,8% punctual (1,1-2,5%), adică la momentul studiului, și de 0,4% pe viață (0,2-0,9%). Confirmată prin provocare orală, a fost de 0,02% (0,01-0,1%). Provocarea orală este testul în care pacientul primește, sub supraveghere medicală, cantități tot mai mari din aliment. Autorii spun că datele au fost prea puține pentru diferențe pe vârste sau regiuni. Finanțatorul listat este o firmă care dezvoltă imunoterapii pentru alergii.
Pecanul, foarte aproape de nucă. Într-un studiu cu provocări orale, făcut într-un singur centru (Elizur și colaboratorii, 2020), 49 din 61 de alergici la nucă erau alergici și la pecan, iar 12 îl tolerau. Niciunul dintre cei care tolerau nuca nu era alergic la pecan, în acest studiu dintr-un singur centru. Finanțarea a venit de la Ministerul Sănătății din Israel. Mai multe despre pecan găsești în ghidul despre nucile pecan.
Un studiu european în trei centre, Pronuts (Brough și colaboratorii, 2020), a urmărit 122 de copii, iar la cei alergici a găsit corelații puternice între nucă și pecan. Testați pe rând, prin provocări supravegheate, copiii au putut introduce totuși mai multe tipuri de nuci, cu o mediană de 9. Finanțarea a venit de la o organizație americană de cercetare a alergiilor alimentare și de la două agenții publice britanice. Ce înseamnă asta pentru un om alergic anume decide medicul alergolog.
Anafilaxia la copii, într-o serie din Japonia. Anafilaxia este o reacție alergică gravă, care cuprinde mai multe organe deodată. Într-o serie din mai multe secții japoneze de urgență pediatrică, cu 904 copii cu anafilaxie alimentară în 2011-2021 (Iwashita și colaboratorii, 2025), nuca a urcat de la 3,2% la 26,1% din aceste cazuri. Procentul privește cazurile de anafilaxie, nu populația. Autorii scriu că, la cei mai mulți, era primul episod. Finanțarea nu am găsit-o. Tiparul diferă de la o țară la alta. În registrul european de anafilaxie (Dölle-Bierke și colaboratorii, 2023, cu finanțare negăsită), la copii conduc arahidele, laptele, caju și oul.
Trece cu vârsta? Rar, după datele publicate. Într-o serie clasică (Fleischer și colaboratorii, 2005, finanțată de NIH), 9 din 101 pacienți cu reacții anterioare la fructele cu coajă lemnoasă au trecut provocarea orală, adică circa 9%. Printre ei au fost și unii cu reacții severe. E mai degrabă o estimare de jos, pentru că mulți pacienți nu au îndeplinit criteriile pentru test sau l-au refuzat. O recenzie din 2020 (McWilliam și colaboratorii, cu finanțare negăsită) dă 9-14%, din studii retrospective sau autoraportate. Ambele privesc fructele cu coajă lemnoasă în general, nu nuca separat.
Testul de sânge și provocarea orală. În seria din 2005, 19 pacienți nu mâncaseră niciodată fructe cu coajă lemnoasă, dar aveau IgE față de ele, adică anticorpii implicați în alergie. Dintre aceștia, 14 au trecut provocarea, făcută sub supraveghere medicală. Un test de sânge pozitiv nu spune singur dacă există o alergie. Pentru orice întrebare despre alergia la nuci, întreabă medicul alergolog.
Copiii mici și nucile întregi. NHS scrie literal că „nucile întregi nu trebuie date copiilor sub 5 ani, pentru că se pot îneca cu ele”. CDC trece „nucile și semințele întregi sau tocate” printre alimentele de evitat la copiii mici, din cauza riscului de înecare. AAP, Academia Americană de Pediatrie, trece „nucile și semințele (mai ales semințele de floarea-soarelui)” printre alimentele de evitat sau de modificat. Paginile CDC și AAP nu dau o vârstă.
Nucile și diversificarea, după NHS. Aceeași pagină NHS spune că nucile zdrobite sau măcinate pot fi adăugate în mâncare de la începutul diversificării, pe care NHS o plasează în jurul vârstei de 6 luni. Tot NHS scrie că, dacă în familie există alergii alimentare sau de alt tip, părinții trebuie să vorbească cu medicul de familie înainte de a introduce orice fel de nucă. Acestea sunt formulările NHS, nu indicații de la noi. Pentru copilul tău, întreabă medicul pediatru.
Mucegaiul și aflatoxinele. Într-o declarație din 2009, EFSA enumeră fructele cu coajă lemnoasă, inclusiv nucile, printre alimentele cel mai probabil contaminate cu aflatoxine. Limitele UE sunt în secțiunea „Aflatoxine, nichel și salmonella: limitele UE pentru nuci”.
Nucile mucegăite se aruncă. Serviciul de inspecție alimentară al USDA (USDA FSIS) pune nucile, alături de untul de arahide și de leguminoase, la alimentele care se aruncă dacă au mucegai („Discard”). Motivul dat e că sunt procesate fără conservanți. Aceeași pagină spune să nu miroși alimentul mucegăit, pentru că poate da probleme respiratorii. Aflatoxinele nu sunt singura grijă. Un raport de caz (Botha și colaboratorii, 2019, finanțat de o agenție publică de cercetare) descrie tremor la un adult după circa 8 miezuri de nucă mucegăite. În ele s-au găsit toxine ale unui mucegai Penicillium. E un singur caz, suspectat, cu recuperare completă.
Vitamina K. După USDA, vitamina K e puțină în nuci. Fișa din 2022 dă 1,7 µg la 100 g, iar fișa veche, 2,7 µg. La 30 g, asta înseamnă circa 0,5-0,8 µg, adică 0,7-1,1% din VNR-ul UE, de 75 µg (calculul nostru). Cifrele descriu doar compoziția probelor USDA și nu spun nimic despre interacțiunea nucilor cu vreun medicament.
Absorbția unor medicamente. Eticheta oficială americană a levotiroxinei, un hormon tiroidian sub formă de medicament, scrie că nucile, alături de făina de soia și de fibrele alimentare, pot lega medicamentul în intestin. Astfel, se absoarbe mai puțin din el. Eticheta nu citează un studiu, iar în căutarea noastră nu am găsit studii pe oameni, ceea ce spune doar limita căutării. Sursa probabilă este un studiu pe șobolani din 1970 (Linazasoro și colaboratorii), a cărui finanțare nu am găsit-o, iar asta nu face mai puțin valabilă atenționarea de pe eticheta medicamentului. Pentru orice medicament, întreabă medicul sau farmacistul.
Sarcina și alăptarea. În căutarea noastră nu am găsit surse oficiale specifice despre nuci în sarcină, ceea ce spune doar limita căutării. Pentru sarcină, alăptare, o boală sau medicamente, întreabă medicul.
Câinii. La câini sunt descrise serii veterinare de tremor după nuci, mai ales mucegăite. O serie din 2024 (Braun și colaboratorii, cu finanțare negăsită) are 54 de câini, cu diagnostic pus clinic, fără analize de micotoxine, adică de toxine ale mucegaiurilor. ASPCA, Societatea Americană pentru Prevenirea Cruzimii față de Animale, avertizează că fructele cu coajă, inclusiv migdalele, pecanul și nucile, au multă grăsime, care poate da vomă, diaree și, la unele animale, pancreatită. Pentru câinele tău, întreabă medicul veterinar.
Mituri despre nuci, puse lângă surse
- Mit: „Nucile au omega-3 ca peștele.” Nucile au ALA, iar fișa veche USDA dă 0 la EPA și la DHA. În WAHA, după un an cu nuci, indicele omega-3 din globulele roșii nu s-a îmbunătățit, iar DHA a scăzut puțin, după analiza Jehi din 2023, cu finanțare negăsită (vezi „Omega-3 din nuci: ce este ALA și ce nu este” și „Ce au găsit studiile mari cu nuci singure?”).
- Mit: „Nucile înmuiate se digeră mai ușor și au mai multe minerale.” La Universitatea Otago (Kumari, 2020, cu un grant al universității), înmuierea a schimbat fitații între -12% și +10%, pe migdale, alune de pădure, arahide și nuci la un loc, iar mineralele au scăzut. Studiul a măsurat compoziția, nu absorbția la oameni. Toleranța digestivă a fost testată doar cu migdale (Taylor, 2018, cu finanțare negăsită), iar înmuierea nu a îmbunătățit-o (vezi „Merită înmuiate nucile?”).
- Mit: „Nucile sunt bogate în vitamina E.” În fișa veche USDA, alfa-tocoferolul are 0,7 mg la 100 g, adică 5,8% din VNR după calculul nostru, sub pragul de 15% pentru „sursă” chiar și la 100 g. Cifra mare, de 20,8 mg, este a gamma-tocoferolului, altă formă (vezi „Ce aduc 30 de grame de nuci, pe cifre”).
- Mit: „Nucile sunt o sursă de proteine.” Cu definiția UE a proteinelor (azot × 6,25), ele dau circa 9,6-10,4% din energie, după calculul nostru pe fișele USDA. Pragul cerut de lege pentru „sursă de proteine” e de 12% (vezi „Ce aduc 30 de grame de nuci, pe cifre”).
- Mit: „Nucile râncede și nucile mucegăite sunt același lucru.” După UC ANR, râncezirea strică gustul, iar nucile râncede nu sunt nesigure după această sursă, dar asta nu privește nucile mucegăite, care sunt o altă problemă. Nucile cu mucegai se aruncă, după serviciul de inspecție alimentară al USDA (vezi „Frigider, congelator sau cămară: cât țin nucile decojite” și „Alergia la nuci, copiii mici și nucile mucegăite”).
- Mit: „Nucile BIO nu pot avea aflatoxine sau salmonella.” Regulamentul (UE) 2023/915 nu face distincție între alimentele ecologice și celelalte, deci limitele de contaminanți sunt aceleași. O notificare RASFF pentru Salmonella privește miez de nucă ecologic, iar focarul de E. coli descris de CDC în 2024 a fost legat tot de nuci BIO (vezi „Aflatoxine, nichel și salmonella: limitele UE pentru nuci”).
- Mit: „Testul de sânge e de ajuns pentru diagnosticul de alergie la nuci.” Un test de sânge pozitiv nu spune singur dacă există o alergie, iar ce înseamnă un rezultat anume stabilește medicul. Într-o serie din 2005 (Fleischer, finanțată de NIH), 19 pacienți nu mâncaseră niciodată fructe în coajă lemnoasă, dar aveau IgE față de ele, iar 14 dintre ei au trecut provocarea orală, făcută sub supraveghere medicală. Seria privește aceste fructe în general, nu nuca separat. Pentru un rezultat anume, întreabă medicul alergolog (vezi „Alergia la nuci, copiii mici și nucile mucegăite”).
- Mit: „Extra light și light sunt clase europene de calitate.” Categoriile extra light, light, light amber și amber vin din standardul voluntar american pentru nuci decojite, emis de USDA în 2017, fără valoare juridică în UE. Standardul UNECE DDP-02, tot voluntar și care nu e lege a UE, are clasele Extra, I și II, cu culoarea descrisă pe clase (vezi „Jumătăți, sferturi și bucăți: cum se sortează miezul de nucă”).
Miezul de nucă din magazinul Biovicta
În magazin avem miez de nucă decojit, din specia Juglans regia, în jumătăți. Îl găsești ca Miez de nucă (jumătăți) BIO, 200g, în punga de 200 g.
Pentru el nu facem nicio mențiune de sănătate. Informațiile de pe etichetă sunt pe pagina produsului. Cifrele din acest articol descriu nucile în general, nu o pungă anume.
Întrebări frecvente
Câte calorii au nucile? Miezul crud are 654 kcal la 100 g în fișa veche USDA și 679 kcal în fișa din 2022, ambele calculate cu factori specifici pentru nuci. Pe 30 g ies, după calculul nostru, circa 196 și 204 kcal, adică 9,8% și 10,2% din consumul de referință de 2.000 kcal al unui adult. Cu factorii generali, de 4, 9 și 4 kcal la gram, fișa din 2022 ajunge la 730 kcal la 100 g, din cauza metodei de calcul, nu a altor nuci. Cifrele descriu probele USDA, nu o pungă anume.
Câte nuci înseamnă 30 de grame? După măsurile USDA, 30 g de miez înseamnă circa 15 jumătăți sau 7-8 nuci în coajă, după calculul nostru. Fișa USDA dă 14 jumătăți la o uncie de 28,35 g, iar 7 nuci în coajă dau 28 g de miez. Jumătățile diferă însă după soi și de la un lot la altul. În articol, cele 30 g sunt doar o unitate de calcul, porția de referință a etichetării americane. Nu sunt o recomandare de la noi, iar noi nu dăm o cantitate zilnică.
Îngrașă nucile? Studiile găsite nu dau un răspuns general. Pe 30 g, din fișele USDA ies circa 196-204 kcal, după calculul nostru. În WAHA (Bitok 2018), 356 de vârstnici sănătoși au adăugat sau nu nuci la dieta obișnuită, timp de 2 ani. Greutatea nu a diferit între grupuri (p = 0,67). În Rajaram 2021 (WAHA, 628 de participanți), greutatea a urcat cu 0,06 kg la nuci și a scăzut cu 0,51 kg la control. Meta-analiza Guasch-Ferré din 2018 nu a găsit o schimbare a greutății (P = 0,90). Rezultatele sunt medii de grup, la cantitățile din studii, nu o predicție pentru o persoană anume. WAHA și meta-analiza au avut bani și de la o organizație a cultivatorilor de nuci din California. Pentru o dietă anume, întreabă medicul.
Care sunt contraindicațiile nucilor? În sursele citite de noi nu am găsit o listă oficială de contraindicații pentru nuci, ceea ce spune doar limita căutării, nu că nucile nu ar avea riscuri. Sursele oficiale citate aici numesc mai ales alergia, riscul de înecare la copiii mici și nucile mucegăite, iar eticheta americană a unui medicament pentru tiroidă scrie că nucile îi pot scădea absorbția. Nucile (Juglans regia) sunt pe lista UE a alergenilor, în anexa II la Regulamentul (UE) nr. 1169/2011, iar pentru o alergie întreabă medicul alergolog. NHS scrie că nucile întregi nu trebuie date copiilor sub 5 ani, din cauza riscului de înecare, iar pentru copilul tău întreabă medicul pediatru. Serviciul de inspecție alimentară al USDA pune nucile cu mucegai la alimentele care se aruncă. Pentru o boală, sarcină sau medicamente, întreabă medicul sau farmacistul.
Au nucile omega-3 ca peștele? Nucile au ALA, iar peștele are EPA și DHA, alți acizi grași omega-3. În fișa veche USDA, acidul linolenic total are 9,08 g la 100 g, circa 2,7 g pe 30 g după calculul nostru, iar EPA și DHA au dat 0. EFSA a stabilit în 2010, pentru adulți, aporturi adecvate separate, de 0,5% din energie pentru ALA și de 250 mg zilnic pentru EPA și DHA la un loc. După o recenzie din 2005 (Burdge și Calder), la bărbați conversia ALA spre EPA există, dar e limitată, iar spre DHA e foarte mică. La femei e mai mare. Finanțarea nu apare în rezumatul recenziei.
Sunt mai bune nucile crude sau prăjite? Datele găsite nu permit un verdict, pentru că lipsesc măsurătorile de comparație. USDA nu are o fișă analitică pentru nuci prăjite fără sare și nici date despre cât acid linolenic se pierde la prăjire. Nu am găsit nici studii pe oameni care să compare nucile crude și prăjite. Un studiu din 2026 (Liu Y și colaboratorii), cu finanțare negăsită, arată că la prăjire se formează și acrilamidă. Recomandarea (UE) 2019/1888 a Comisiei invită statele membre doar să o monitorizeze în nucile prăjite.
Pot mânca nuci copiii mici? Pentru nucile întregi, autoritățile de sănătate pun accentul pe riscul de înecare. NHS scrie literal că „nucile întregi nu trebuie date copiilor sub 5 ani, pentru că se pot îneca cu ele”. CDC trece nucile și semințele întregi sau tocate printre alimentele de evitat la copiii mici, iar AAP le trece printre alimentele de evitat sau de modificat. Paginile CDC și AAP nu dau o vârstă. Nucile sunt și alergen, iar NHS scrie că, dacă în familie există alergii alimentare sau de alt tip, părinții trebuie să vorbească cu medicul de familie înainte de a introduce orice fel de nucă. Pentru copilul tău, întreabă medicul pediatru.
Cum păstrezi miezul de nucă? Sursele cer un recipient curat, uscat și etanș la mirosuri și dau termenele cele mai lungi la frigider și la congelator. FoodKeeper (USDA) dă 2-4 săptămâni în cămară, 9-12 luni la frigider și 24 de luni la congelator, socotite de la cumpărare. UC ANR dă 1 an sau mai mult la 4 °C sau mai rece și circa 2 ani la -18 °C sau mai rece. Mirosul și gustul de rânced sunt semnalele de urmărit, iar nucile cu mucegai se aruncă.
Surse
Studiile și documentele citate
| Ce susține | Sursa |
|---|---|
| Volumele din introducere: „nuci” 4.400-9.900 pe lună, cu vârful de 9.900 în decembrie 2025; „nuci beneficii” 880-2.400; „miez de nucă” 880-2.900; „nuci calorii” 210-480 | Planificator de cuvinte-cheie, volum lunar pentru România (octombrie 2025 - septembrie 2026), citit la 3 noiembrie 2026 |
| Juglans regia L., nume acceptat, publicat în Species Plantarum (1753), familia Juglandaceae, ordinul Fagales | World Flora Online, wfo-0000355051, Juglans regia L. (clasificarea 2026-06) |
| Juglans nigra L., nume acceptat, același gen și aceeași familie | World Flora Online, wfo-0000355126, Juglans nigra L. (clasificarea 2026-06) |
| Carya illinoinensis, nume acceptat, familia Juglandaceae, alt gen | World Flora Online, wfo-0000588763, Carya illinoinensis (Wangenh.) K.Koch (clasificarea 2026-06) |
| Fișă separată pentru nucă (scientificName Juglans regia); măsurile: o uncie (28,35 g) = 14 jumătăți, o cană de miez = 100 g = 50 de jumătăți, 7 nuci în coajă = 28 g de miez; ~4 g de miez pe nucă și ~15 jumătăți la 30 g (calculul nostru); la 100 g: 654 kcal (calculată), grăsimi 65,2 g (63,5-66,9; n=7), proteine 15,2 g (n=7, azot × 5,3), fibre 6,7 g (n=7), cupru 1,59 mg, mangan 3,41 mg, fosfor 346 mg, magneziu 158 mg, zinc 3,09 mg (2,80-3,40), vitamina B6 0,537 mg, folat 98 µg (toate n=7), plus tiamină, potasiu și fier; PUFA 18:3 9,08 g (8,60-9,98; n=7), EPA, DPA și DHA 0 (n=7); alfa-tocoferol 0,7 mg (0,14-1,56; n=13), gamma-tocoferol 20,8 mg; lizină 0,424 g (n=0); valorile analitice principale intrate în bază în 2000-2002, energia și acizii grași totali recalculați în 2006; factorii 3,47/8,37/4,07 kcal/g; vitamina K 2,7 µg (1,0-4,6; n=8); baza calculelor noastre pe 30 g, a procentelor din VNR, a procentului de proteine după definiția UE și, împreună cu fișa din 2022, a calculului de 0,5-0,8 µg de vitamina K la 30 g | USDA FoodData Central, FDC 170187, Nuts, walnuts, english (SR Legacy) |
| Fișă separată pentru nuca neagră (scientificName Juglans nigra); PUFA 18:3 2,68 g la 100 g (2,05-3,31; n=9), cu un câmp ALA de 2,68 g pe alt număr de probe și alt interval (valori nepotrivite între ele), deci circa 2-3 g la 100 g | USDA FoodData Central, FDC 170186, Nuts, walnuts, black, dried (SR Legacy) |
| Fișă separată pentru pecan (scientificName Carya illinoinensis) | USDA FoodData Central, FDC 170182, Nuts, pecans (SR Legacy) |
| Aria nativă asiatică, din Xinjiang prin Asia Centrală până în Caucaz, în arborete aproape izolate; drumurile comerciale vechi (Drumul Regal Persan, Drumul Mătăsii) asociate cu răspândirea pe distanțe mari în Asia, ca inferență din date genetice și etno-lingvistice; finanțare UE PC7, Marie Curie COFUND „I-MOVE” | Pollegioni P și colab., PLoS One 2015, PMID 26332919 |
| 91 de populații, 2.008 genotipuri; refugii glaciare în Balcani și în vestul Europei; distribuția actuală din refugii plus exploatarea umană din ultimii 5.000 de ani; amestec între germoplasma din vestul Europei și cea din Balcani în epoca Imperiului Roman; ipoteza aducerii de către greci din Iran „must be partially revised”; finanțare UE PC7 Marie Curie „I-MOVE”, fără conflicte de interese declarate | Pollegioni P și colab., PLoS One 2017, PMID 28257470 |
| Titlul numește nucul non-nativ în Europa; în Europa Centrală, răspândire pe terenuri agricole abandonate în cele două decenii dinainte de 2012, prin cioara de semănătură (Corvus frugilegus); finanțare nedeclarată în Europe PMC | Lenda M și colab., Proc Biol Sci 2012, PMID 22072603 |
| 80 de indivizi din 19 din cele 22 de specii Juglans; origine hibridă între linia nucilor negri americani și o linie asiatică, ~3,45 milioane de ani (estimare prin model); finanțare National Key R&D Program of China | Zhang BW și colab., Mol Biol Evol 2019, PMID 31163451 |
| Producția 2025/26 în coajă: total 2.755.120 t, China 1.500.000 t, SUA 733.910 t, Chile 165.000 t (an calendaristic), UE 145.000 t; prognoza 2026/27: 2.751.086 t, China aproape 60%; anul de comercializare începe în septembrie; totalul cuprinde doar țările urmărite, fără Iran; China primul exportator în 2024/25 și 2025/26, prognozat primul și în 2026/27; UE cel mai mare importator, 416.500 t în 2025/26; comerțul în echivalent în coajă (miez × 2,34) | USDA FAS, Tree Nuts: World Markets and Trade, octombrie 2026, Walnut Summary (tone metrice, echivalent în coajă) |
| 2024: producție mondială 4.349.163 t (estimare); India 317.776 t și Türkiye 426.000 t (cifre oficiale), Iran 411.331 t (imputat); comparația cu USDA 2024/25 (India ~9 ori față de 34.000 t, Türkiye ~7 ori față de 60.000 t) este calculul nostru | FAOSTAT, QCL, item 222 Walnuts, in shell, element 5510 Production, 2024 |
| România prima în UE în 2018, 2019, 2020, 2023 și 2025, a doua după Grecia (cifre estimate) în 2021, 2022 și 2024; în 2025, România 50,88 mii t, Grecia 49,17 mii t (estimare) | Eurostat, apro_cpsh1, crops F4100 Walnuts, producția recoltată la umiditatea standard UE, 2018-2025, actualizat la 27.10.2026 |
| „nucă” din lat. nux, -cis; „nuc” derivat regresiv din „nucă” | Dicționarul explicativ al limbii române (DEX '09), Academia Română, intrările „nucă” și „nuc” |
| Ortografia „nucă”, g.-d. art. „nucii”, pl. „nuci”; „nucă-americană” doar cu glosa „sămânță comestibilă a unui arbore” | Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (DOOM3), Academia Română, 2021, intrările „nucă” și „nucă-americană” |
| „nucă-americană” sau „nucă-de-America” = sămânța de Bertholletia excelsa (nuca braziliană) | Micul dicționar academic (MDA2), Academia Română, 2010, intrarea „nucă” |
| „nucă-americană” = fructul unui arbore (Bertholletia excelsa) | Dicționarul enciclopedic ilustrat „Cartea Românească” (CADE), 1926-1931, intrarea „nucă” |
| Juglonă (nuca neagră): toate cele 16 specii testate sensibile, ofilire și moarte la 10^-3 M; germinația afectată la doar 6 din 16 specii; la 10^-6 și 10^-5 M plantuțe inhibate, dar fără leziuni vizibile; finanțarea nu apare în rezumat | Rietveld WJ, J Chem Ecol 1983, PMID 24407348 (citit doar rezumatul) |
| Frunze de Juglans regia: juglonă 9,9 mg/100 g în extract metanolic; finanțarea nu apare în rezumat | Matławska I și colab., Nat Prod Commun 2015, PMID 26411020 (citit doar rezumatul) |
| Juglona în solul de sub nucii negri: degradare microbiană și abiotică; concentrația a depășit pragul celor mai sensibile plante, dar nu și pe cel pentru porumb și soia; finanțarea nu apare în rezumat | von Kiparski GR și colab., J Environ Qual 2007, PMID 17412906 (citit doar rezumatul) |
| Standard voluntar pentru miezul de nucă: doar Juglans regia, crud, fără miez sărat, zaharisit, aromatizat sau prăjit; clasele Extra, I, II; cinci stiluri (bucăți rupte între 8 și 3 mm); umiditate ≤5,0%; stilul declarat ≥85% din greutate; numărul de jumătăți pe kg opțional; culoarea pe clase (Clasa II cel mult maro închis, miezul mai închis permis dacă culoarea e indicată pe ambalaj); toleranță de culoare 15% | UNECE, Standard DDP-02 concerning the marketing and commercial quality control of walnut kernels, ediția 2019 |
| Categoriile de culoare extra light, light, light amber, amber; toleranța de 15% miez mai închis (amber 10%); „halves” = cel puțin 85% jumătăți; standard voluntar american | USDA AMS, United States Standards for Grades of Shelled Walnuts (Juglans regia), 21 septembrie 2017 (82 FR 39655), §51.2281-51.2285 |
| 8 eșantioane cumpărate în ianuarie-februarie 2022 din magazine din SUA, fără soi și țară de origine; la 100 g: 679 kcal cu factori specifici și 730 kcal cu factori generali, grăsimi 69,7 g (n=8), proteine 14,6 g (din azot 2,75 g × 5,3), fibre 5,2 g (4,3-7,4), cupru 1,21 mg, mangan 3,00 mg (1,81-4,10), fosfor 365 mg, magneziu 142 mg, zinc 2,76 mg, vitamina B6 0,660 mg (n=8); fără acid linolenic, zaharuri, folat și vitamina E; aceiași factori 3,47/8,37/4,07; porția de referință RACC 30 g; baza calculelor noastre pe 30 g; Vitamina K 1,7 µg/100 g (n=8; 1,4-2,0), fișa nouă | USDA FoodData Central, FDC 2346394, Nuts, walnuts, English, halves, raw (Foundation) |
| Singura fișă USDA de nuci prăjite este cu sare, cu valori recalculate de pe etichetă sau estimate (n=0); nu există fișă analitică pentru nuci prăjite fără sare | USDA FoodData Central, FDC 170594, Nuts, walnuts, dry roasted, with salt added (SR Legacy) |
| VNR pentru adulți (cupru 1 mg, mangan 2 mg, magneziu 375 mg, fosfor 700 mg, zinc 10 mg, vitamina B6 1,4 mg, acid folic 200 µg, vitamina E, din care iese procentul de 5,8% pentru alfa-tocoferol, vitamina K 75 µg, baza calculului de 0,7-1,1% pe 30 g); pragul de 15% din VNR la 100 g pentru cantitatea semnificativă; consumul de referință de 2.000 kcal; proteine = azot × 6,25; ALA nu e printre nutrienții care pot fi adăugați în declarația nutrițională; lista alergenilor, punctul 8: „nuci (Juglans regia)” printre cele 8 fructe cu coajă lemnoasă numite, separat de pecan, fără nuca neagră (Juglans nigra) | Regulamentul (UE) nr. 1169/2011, anexa XIII partea A punctele 1 și 2 și partea B, anexa I punctul 10, anexa II punctul 8, art. 30 alin. (2), CELEX 02011R1169-20250401 |
| Textul art. 5 alin. (1) lit. (d) despre cantitatea consumată în mod rezonabil; art. 7: cantitatea substanței care face obiectul mențiunii și nu apare în etichetarea nutrițională se scrie în același câmp vizual; art. 10 alin. (2): informațiile obligatorii (alimentație variată și echilibrată, stil de viață sănătos, cantitatea, cine trebuie să evite alimentul); art. 10 alin. (3): trimiterile la beneficii generale doar împreună cu o mențiune autorizată; pragurile din anexă: „sursă de proteine” 12% din energie, „sursă de acizi grași omega-3” 0,3 g ALA la 100 g și la 100 kcal, „bogat în acizi grași omega-3” 0,6 g ALA la 100 g și la 100 kcal (sau 80 mg EPA și DHA), „sursă de” și „bogat în” vitamine și minerale | Regulamentul (CE) nr. 1924/2006, art. 5 alin. (1) lit. (d), art. 7, art. 10 alin. (2) și (3) și anexa, CELEX 02006R1924-20141213 |
| Valoarea zilnică americană (DV): cupru 0,9 mg, mangan 2,3 mg, fosfor 1.250 mg, folat 400 µg DFE; baza procentelor de 8% fosfor, 7% folat și 42% mangan pe o uncie, cu fișa veche (calculul nostru) | 21 CFR 101.9(c)(8)(iv), Code of Federal Regulations, eCFR, versiunea din 30.10.2026 |
| Aport adecvat de ALA de 0,5% din energie, fără limită superioară pentru ALA, aport adecvat de 250 mg zilnic pentru EPA plus DHA la adulți | EFSA NDA Panel, Scientific Opinion on Dietary Reference Values for fats, EFSA Journal 2010, DOI 10.2903/j.efsa.2010.1461 (citit doar rezumatul) |
| Aportul adecvat de ALA se bazează pe „the lowest estimated mean intakes” din mai multe țări europene; organismul poate sintetiza EPA și DHA din ALA | EFSA, Dietary Reference Values for nutrients, Summary report, EFSA Supporting publication 2017, DOI 10.2903/sp.efsa.2017.e15121 |
| Recenzie pe studii cu trasori izotopici: la bărbați conversia ALA spre EPA există, dar e limitată, spre DHA e foarte mică, la femei e mai mare; finanțarea nu apare în rezumat (citit doar rezumatul) | Burdge GC, Calder PC, Reprod Nutr Dev 2005, PMID 16188209 |
| Din semințele (miezul) de Juglans regia au fost izolate trei elagitaninuri noi (glansrinele A-C) și 13 taninuri cunoscute; finanțarea nu am găsit-o | Fukuda T și colab., Phytochemistry 2003, PMID 12877921 |
| 21 de probe de pieliță, 406 polifenoli; astringența atribuită unor elagitaninuri pe baza altor lucrări, fără test senzorial propriu; finanțare din programe publice de cercetare | Liu C și colab., Food Chem X 2026, PMID 41685209 |
| 40 de voluntari sănătoși în 4 grupuri, o singură porție (căpșuni, zmeură, 35 g de nuci sau vin); în urină fără elagitaninuri sau acid elagic, urolitina B conjugată la toți; excreție medie de la 2,8% (căpșuni) la 16,6% (nuci), cu variații mari; PubMed: Research Support, Non-U.S. Gov't, fără finanțator numit | Cerdá B și colab., J Agric Food Chem 2005, PMID 15656654 |
| Studiu de cinetică despre formarea acrilamidei la prăjirea nucilor, fără concentrații în rezumat; finanțarea nu am găsit-o (citit doar rezumatul) | Liu Y și colab., J Sci Food Agric 2026, PMID 41877591 |
| Statele membre sunt invitate să monitorizeze acrilamida în nucile prăjite | Recomandarea (UE) 2019/1888 a Comisiei, CELEX 32019H1888 |
| Lista nivelurilor de referință pentru acrilamidă nu include nucile | Regulamentul (UE) 2017/2158, anexa IV, CELEX 32017R2158 |
| Textul oficial al rubricii „Nuci” și condiția ei (aport zilnic de 30 g de nuci, informarea consumatorului despre un consum zilnic de 30 g), aviz EFSA 2011;9(4):2074, ID 1155 și 1157; mențiuni autorizate și pentru alte alimente întregi (prune uscate, apă, carne sau pește, culturi vii din iaurt), niciun alt fruct cu coajă lemnoasă în listă; rubrica pentru AAL, cu condiția „SURSĂ DE ACIZI GRAȘI OMEGA 3”, și rubrica pentru acidul linoleic | Regulamentul (UE) nr. 432/2012, anexa, rubricile „Nuci”, „Prune uscate (Prunus domestica L.)”, „Apă”, „Carne sau pește”, „Culturi vii din iaurt”, „Acid alfa-linolenic (AAL)” și „Acid linoleic”, CELEX 02012R0432-20250820 |
| Informațiile obligatorii se aplică și în publicitatea generică despre un aliment și la vânzarea la distanță (site, catalog, prospect) | Decizia de punere în aplicare 2013/63/UE, punctul 2.1 litera (b), CELEX 32013D0063 |
| Avizul pentru nuci: trei studii cu vasodilatația dependentă de endoteliu ca rezultat principal (Ros 2004, Ma 2010, Cortés 2006), descrierea lor, la Ma 2010 lipidele neschimbate semnificativ și tensiunea cu o schimbare favorabilă, rezultatul favorabil menținut în timp la Ros, contradicția „healthy subjects” din rezumat față de participanții descriși cu colesterol crescut netratat, condiția de 30 g preluată din cereri; LDL respins (ID 1156, 1158): 9 studii, 7 randomizate încrucișate, 4 cu rezultat favorabil, 3 fără (73 de participanți, 41-78 g zilnic), scăderea HDL într-un studiu, datele necombinabile, un studiu transversal pe 793 de persoane fără asociere, studiile nu au permis evaluarea separată | EFSA NDA Panel, EFSA Journal 2011;9(4):2074, DOI 10.2903/j.efsa.2011.2074 |
| Cererile pentru „nuts” (ID 741, 1129, 1130, 1305, 1407): tipul și cantitatea nu puteau fi definite, alimentul nu a fost caracterizat suficient | EFSA NDA Panel, EFSA Journal 2011;9(4):2032, DOI 10.2903/j.efsa.2011.2032 |
| Statutul cererilor: POL-HC-6525 autorizată; POL-HC-8133 și 8134 neautorizate (dovezi neprobate); POL-HC-7665-7668 neautorizate (aliment insuficient caracterizat) | Registrul UE al mențiunilor nutriționale și de sănătate, Comisia Europeană, consultat la 6 octombrie 2026 |
| 21 de participanți cu colesterol crescut netratat, 40-65 g de nuci zilnic, 4 săptămâni, măsurători valabile la 18; comparație cu o dietă mediteraneană în care nucile au înlocuit circa 32% din energia din grăsimi mononesaturate; declarația de finanțare necitită, OpenAlex trece organizația cultivatorilor și Institutul de Sănătate Carlos III | Ros E și colab., Circulation 2004, PMID 15037535 |
| 24 de participanți cu diabet de tip 2 sub tratament, 56 g zilnic, 8 săptămâni, dietă de comparație nestandardizată; răspunsuri foarte variate, la unii participanți funcția endotelială a scăzut; finanțarea nu am găsit-o | Ma Y și colab., Diabetes Care 2010, PMID 19880586 |
| O singură masă bogată în grăsimi cu 40 g de nuci, 12 sănătoși și 12 cu colesterol crescut; declarația de finanțare necitită, OpenAlex trece doar o fundație spaniolă | Cortés B și colab., J Am Coll Cardiol 2006, PMID 17045905 |
| Aflatoxine: punctul 1.1.7 (B1 2,0 µg/kg, suma 4,0 µg/kg, consumator final), 1.1.6 (5,0 / 10,0 µg/kg, loturi pentru sortare), 1.1.9 și 1.1.11 nu se aplică nucilor; aceleași limite pentru alimentele ecologice; nichel: 10 mg/kg pentru castane, pin dulce, nuci comune, nuci de Brazilia și caju, față de 3,5 mg/kg la celelalte fructe cu coajă, partea comestibilă, aplicabil din 1 iulie 2025; cadmiu 0,20 mg/kg, cu excepția semințelor de pin | Regulamentul (UE) 2023/915, anexa I, punctele 1.1.6-1.1.11, 3.2.1.5.1, 3.6.1.1 și 3.6.1.2, art. 10 lit. (o), CELEX 02023R0915-20260819 |
| Aflatoxinele genotoxice; îngrijorarea privește expunerea din toată dieta; la media populației contribuie cel mai mult cerealele, la consumatorii mari arahidele și fructele cu coajă; cele mai mari concentrații medii la fistic și arahide | EFSA CONTAM Panel, Schrenk D și colab., EFSA Journal 2020;18(3):6040, DOI 10.2903/j.efsa.2020.6040 |
| Aflatoxinele provin din mucegaiuri Aspergillus, în condiții calde și umede; fructele cu coajă, cu nucile enumerate ca exemplu, sunt printre alimentele cel mai probabil contaminate (citit doar rezumatul) | EFSA CONTAM Panel, Statement on the effects on public health of an increase of the levels for aflatoxin total from 4 to 10 µg/kg for tree nuts other than almonds, hazelnuts and pistachios, EFSA Journal 2009;7(6):1168, DOI 10.2903/j.efsa.2009.1168 |
| Nicio intrare pentru nuci (Juglans, codurile 0802 31 și 0802 32) în lista controalelor sporite la import | Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2019/1793, anexele I și II, CELEX 02019R1793-20260630 |
| Codul 0120110 Walnuts (Juglans nigra, Juglans regia), partea analizată fără coajă | Regulamentul (UE) 2018/62, anexa I, partea A, de înlocuire a anexei I la Regulamentul (CE) nr. 396/2005, CELEX 32018R0062 |
| Raportul anual EFSA despre reziduurile de pesticide pe 2023, fără rezultate separate pentru nuci în textul principal | EFSA, The 2023 European Union report on pesticide residues in food, EFSA Journal 2025;23:9398, DOI 10.2903/j.efsa.2025.9398 |
| Raportul anual EFSA despre reziduurile de pesticide pe 2024, fără rezultate separate pentru nuci în textul principal | EFSA, The 2024 European Union report on pesticide residues in food, EFSA Journal 2026;24:e10054, DOI 10.2903/j.efsa.2026.10054 |
| 52 de notificări cu „walnut” (mai 2020 - septembrie 2026), 27 despre nuci ca produs: 13 Salmonella, 4 aflatoxine, 3 râncezire, 1 pesticid, 1 substanță neautorizată, 5 calitate sau documente; 0 E. coli; o notificare Salmonella la miez de nucă ecologic; interfața nu întoarce notificări mai vechi de 2020 | RASFF Window, Comisia Europeană, căutare publică după „walnut”, „walnuts”, „juglans”, interogată la 3 noiembrie 2026 |
| Focarul E. coli O157:H7 din 2024 legat de nuci ecologice decojite vândute vrac: 13 cazuri, 7 internați, 2 cu sindrom hemolitic-uremic, niciun deces | CDC, Investigation Update: E. coli Outbreak Linked to Organic Walnuts, 9 iulie 2024 |
| Retragerea produsului pe 27 aprilie 2024 | FDA, Outbreak Investigation of E. coli O157:H7: Bulk Organic Walnuts (April 2024) |
| Primul focar alimentar documentat în SUA legat de nuci; calea contaminării neidentificată; probele de produs și de mediu de la procesator și cultivator negative | Barrall AL și colab., MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2025, PMID 41296615 |
| Avertismentul și retragerea nucilor decojite crude, vrac și preambalate, din cauza E. coli O157:H7, aprilie 2011 | CFIA, Certain bulk and prepackaged raw shelled walnuts may contain E. coli O157:H7 bacteria, aprilie 2011 |
| Focarul din 2011: 14 cazuri în total | Public Health Agency of Canada, Public advisory: E. coli outbreak, 21 iunie 2011 |
| Interzicerea radiației ionizante pentru alimentele ecologice și materiile lor prime | Regulamentul (UE) 2018/848, art. 9 alin. (4), CELEX 02018R0848-20250325 |
| WALNUTs: 771 de adolescenți sănătoși de 11-16 ani, 12 licee din Barcelona, 30 g zilnic de miez crud, 6 luni, toate rezultatele principale nule în analiza pe toți cei randomizați; rezultate favorabile doar la cei care au respectat mai bine programul; finanțare Institutul de Sănătate Carlos III, nucile date gratuit de organizația cultivatorilor | Pinar-Martí A și colab., EClinicalMedicine 2023, PMID 37096186 |
| Protocolul WAHA: 708 randomizați, 63-79 de ani, două centre, nuci crude în bucăți la ~15% din energie (30-60 g zilnic) peste dieta obișnuită, control fără nuci, 2 ani; grant de la organizația cultivatorilor de nuci din California; conducătorii, membri neplătiți ai comitetului ei științific | Rajaram S și colab., Front Aging Neurosci 2016, PMID 28119602 |
| WAHA, rezultatul principal (cogniția globală) nul, P = 0,491; diferențe doar în analize de subgrup, numite de autori încurajatoare, dar neconcludente; finanțare: organizația cultivatorilor plus fonduri publice spaniole (lista de granturi; citit doar rezumatul) | Sala-Vila A și colab., Am J Clin Nutr 2020, PMID 31912155 |
| WAHA, greutate (356 de participanți din Loma Linda): fără diferență, p = 0,67, grăsime corporală p = 0,53; grant de la organizația cultivatorilor; ambii conducători au declarat bani personali primiți pentru pregătirea unor prezentări științifice | Bitok E și colab., Nutrients 2018, PMID 30231466 |
| WAHA, densitatea osoasă fără diferență (p = 0,632 coloana, p = 0,653 colul femural); granturi de la organizația cultivatorilor și de la fundația de cercetare a unei firme (citit doar rezumatul) | Oliver-Pons C și colab., J Am Geriatr Soc 2024, PMID 38818857 |
| WAHA, telomerii: diferență nesemnificativă, p = 0,079, analiză exploratorie; grant de la organizația cultivatorilor | Freitas-Simoes TM și colab., Nutrients 2018, PMID 30518050 |
| WAHA, 192 de participanți: după un an indicele omega-3 neîmbunătățit (cu excepția celor care mâncau pește), EPA nemodificat, DHA -0,125% la nuci față de +0,17% la control; finanțarea nu am găsit-o (citit doar rezumatul) | Jehi T și colab., Br J Nutr 2023, PMID 35687008 |
| WAHA, tensiunea: 305 înrolați, 236 au terminat, 60% cu hipertensiune ușoară; sistolica la cabinet P = 0,051, pe 24 de ore P = 0,111, diastolica nemodificată; direcție favorabilă doar în treimea cu valorile inițiale cele mai mari; grant de la organizația cultivatorilor; un conducător a primit onorarii pentru prezentări | Domènech M și colab., Hypertension 2019, PMID 30879358 |
| WAHA, lipide (628 de participanți): LDL în scădere doar în medie, numită de autori modestă, cu diferență între bărbați și femei; trigliceride, HDL și glicemie nemodificate; greutatea +0,06 kg la nuci, -0,51 kg la control; grant de la organizația cultivatorilor; declarațiile de interese (membru plătit al unui grup consultativ, bani personali pentru prezentări) | Rajaram S și colab., Circulation 2021, PMID 34455809 |
| PREDIMED republicat: 7.447 de participanți de 55-80 de ani cu risc cardiovascular mare, mediana 4,8 ani, control = sfatul de a reduce grăsimile; raportul din 2013 retras din cauza abaterilor de la tragerea la sorți; finanțare Institutul de Sănătate Carlos III, Ministerul Sănătății din Spania și alții (citit doar rezumatul) | Estruch R și colab., N Engl J Med 2018, PMID 29897866 |
| Nota de retragere și republicare a raportului PREDIMED din 2013 | Estruch R și colab., N Engl J Med 2018, PMID 29897867 |
| Descrierea brațului PREDIMED: amestec de 30 g zilnic, 15 g nuci, 7,5 g migdale, 7,5 g alune | Mejía-Lancheros C și colab., BMC Cardiovasc Disord 2014, PMID 25280390 |
| PREDIMED, secțiunea de finanțare: alimentele donate de producători de ulei de măsline, de migdale și de alune, nucile de organizația cultivatorilor din California | Basterra-Gortari FJ și colab., Diabetes Care 2019, PMID 31182491 |
| 64 de studenți randomizați, 47 au terminat, crossover 8 + 8 săptămâni, 60 g zilnic de nuci măcinate coapte în pâine cu banane la 177 °C o oră și jumătate; nul la memorie, dispoziție și raționament nonverbal; favorabil doar la raționamentul verbal inferențial; finanțat parțial de organizația cultivatorilor; coautor membru emerit neplătit al consiliului ei științific | Pribis P și colab., Br J Nutr 2012, PMID 21923981 |
| Studiul despre somn: crossover deschis, 76 de tineri, 85,5% femei, 40 g de nuci la cină, 8 săptămâni față de 8 săptămâni fără nuci; finanțare parțială de la organizația cultivatorilor, Universitatea din Barcelona și Agenția de Stat pentru Cercetare (citit doar rezumatul) | Zerón-Rugerio MF și colab., Food Funct 2025, PMID 40791136 |
| Latența, trezirile și durata somnului măsurate cu actigraf, calitatea și somnolența prin chestionar; rezultatele principale înregistrate nu apar toate în rezumat, iar calitatea globală a somnului nu era înregistrată (raportare posibil selectivă); organizația cultivatorilor trecută drept colaborator | ClinicalTrials.gov, înregistrarea NCT04799821 |
| 117 bărbați sănătoși de 21-35 de ani, 75 g zilnic de miez, 12 săptămâni, față de dieta obișnuită fără nuci, evaluatori orbi; autorii raportează un rezultat favorabil la unii parametri ai spermei; finanțarea nu am găsit-o (citit doar rezumatul) | Robbins WA și colab., Biol Reprod 2012, PMID 22895856 |
| Meta-analiză, 26 de studii, 1.059 de participanți: direcție favorabilă la colesterolul total, LDL, trigliceride și ApoB; greutate P = 0,90, sistolică P = 0,48, diastolică P = 0,88; finanțare NIH, organizația cultivatorilor, un consiliu internațional al industriei nucilor, o fundație privată, o asociație medicală americană | Guasch-Ferré M și colab., Am J Clin Nutr 2018, PMID 29931130 |
| Meta-analiză pe lipide, 49 de RCT, 4.611 participanți, fără finanțare; certitudine moderată pentru LDL și trigliceride; HDL p = 0,145, ApoA1 și ApoB nule; inconsecvențe de raportare | Mashayekhi G și colab., Food Sci Nutr 2026, PMID 41676011 |
| Meta-analiză pe tensiune și endoteliu, 36 de RCT: sistolică p = 0,183, diastolică p = 0,125, ICAM-1 și VCAM-1 nule, direcție favorabilă doar la FMD și în două subgrupuri; finanțare nedeclarată în rezumat (citit doar rezumatul) | Mashayekhi G și colab., J Hum Nutr Diet 2026, PMID 42619581 |
| Meta-analiză, 6 studii, 250 de participanți: FMD favorabilă, ICAM-1 p = 0,31, VCAM-1 p = 0,97 nule; finanțare nedeclarată în rezumat (citit doar rezumatul) | Hsu CY și colab., Phytother Res 2024, PMID 38200617 |
| Nu am găsit studii pe oameni cu nuci prăjite față de crude, BIO față de convenționale sau nuci în cozonac | Europe PMC, căutări în titluri și rezumate, 3 noiembrie 2026 |
| 818 produse atestate; 23 cu nucă sau cozonac în denumire; cozonac de 9 ori, dintre care 2 „cu nucă”; cornulețe, colac, sucitură, fluturaș cu nucă; chisăliță de nuci verzi; dulceață de gutui cu miez de nucă; dulceață de nuci verzi cu 3 înregistrări (una doar cu notificare) plus o dulceață „de nuci”; registrul atestă produsele unor operatori, nu o rețetă națională | Registrul național al produselor tradiționale (RNPT), Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, anexa nr. 7 la Ordinul 724/2013, versiunea raportată la 12.10.2026 |
| „Salsa di noci” figurează la Liguria; lista dă doar numele, fără ingrediente | Elenco nazionale dei prodotti agroalimentari tradizionali, revizia a XXV-a, decretul Ministerului Agriculturii al Italiei (MASAF) nr. 110765 din 11 martie 2025, GU nr. 72 din 27.03.2025, foaia Liguria, nr. 41 |
| Ghid general pentru nuci și semințe; presărate pe cereale, iaurt, salate, supe, paste, legume; cuptor preîncălzit la 350 °F, 5-10 minute, amestecate o dată sau de două ori, mai degrabă auriu decât maro; tigaie grea, uscată, foc mediu, 1-2 minute, auriu și miros de prăjit, se ard ușor; se prăjesc întregi și se toacă după; se mai rumenesc după scoatere; la început mai bine prea puțin decât prea mult; prăjite: 1-2 săptămâni la frigider, 1-3 luni la congelator, recipient etanș | Henneman A, Toasting Nuts and Seeds Using the Microwave, Oven or Stovetop, University of Nebraska-Lincoln Extension, revizuit 2022 |
| Pentru nucile decojite în general: 350 °F, 5-12 minute, până se rumenesc ușor; tigaie grea 10-15 minute, încălzire lentă; nucile nu sunt pe lista celor mai potrivite pentru prăjit; prăjitele se mănâncă în 2-3 săptămâni; miezul cel mult 1-2 luni la cameră, câteva luni la frigider; recipientul scos din frig se lasă la temperatura camerei înainte de deschidere; miezul vechi sau rânced e cenușiu mat; înmuierea nucilor în coajă în apă caldă ca metodă de spargere a cojii | Pirtle J, Food Safety and Preservation: Nuts & Seeds, Washington State University Extension, Lewis County, 2021 |
| Nucile în salate, feluri principale, pâine, deserturi; frigider 1 an sau mai mult (4 °C), congelator circa 2 ani (până la 2 ani în text, 2 ani+ în tabel, -18 °C), aceleași valori pentru nucile în coajă și miez; câteva luni la cameră, mai puțin la cald; recipient curat, uscat, etanș la mirosuri; nucile râncede nu sunt nesigure, doar au gust neplăcut; spălarea nucilor în coajă nu e recomandată; refrigerarea și congelarea nu distrug Salmonella; bacteriile nu se recunosc după aspect, miros sau gust | Bruhn C, Harris LJ, Giovanni M, Metz D, Nuts: Safe Methods for Consumers to Handle, Store, and Enjoy, UC ANR Publication 8406, University of California, 2010, DOI 10.3733/ucanr.8406 |
| Bucățile de nucă în brioșe, chec, biscuiți, salată de pui, peste salata verde; ¼ cană la 6 porții de dovleac copt, ½ cană la 10 brioșe cu morcov; rețete netestate și nestandardizate; frigider dacă le folosești curând, congelator dacă le ții o lună sau mai mult | USDA Food and Nutrition Service, USDA Foods fact sheet „Walnuts, Pieces” (Walnut100908), august 2023 |
| Nuci, cu sau fără coajă: 2-4 săptămâni în cămară, 9-12 luni la frigider, 24 de luni la congelator, socotite de la cumpărare | USDA FSIS FoodKeeper, setul de date versiunea 128 (2018), intrarea ID 446 „Walnuts”, arhivat la 2 iulie 2025 |
| Migdale, alune, arahide, nuci, întregi și tocate; 12 h în apă cu sare, 4 h în apă cu sare, 12 h în apă; fitați între -12% și +10% (interval comun); minerale mai puține, mai ales la probele tocate; raport fitat:mineral neîmbunătățit; compoziție, nu absorbție; grant al Universității Otago | Kumari S și colab., Food Chem 2020, PMID 32199146 |
| RCT încrucișat doar cu migdale, 76 de participanți, 8 săptămâni, 30 g zilnic, 4 variante de câte 12 zile; înmuierea nu a îmbunătățit toleranța digestivă; flatulență semnificativ mai mare la migdalele întregi înmuiate; simptome minime; finanțarea negăsită | Taylor H și colab., Eur J Nutr 2018, PMID 28956139 |
| Ipoteza activării fitazei; migdale crude pasteurizate; acidul fitic a scăzut abia după 24 h de înmuiere la temperatura camerei, cu 4,75%; finanțare de la o organizație a industriei migdalelor | Lee LY, Mitchell AE, J Sci Food Agric 2019, PMID 29808577 |
| Nuci inoculate cu E. coli O157:H7, Listeria, Salmonella; fără creștere semnificativă la 15 și 18 °C în 24 h și la 22 °C în 12 h; latență la 22 °C de 8,8 h (E. coli) și 11 h (Salmonella); creșteri de 1,2-3,0 log după 24 h la 22 °C; uscarea la 64 °C a redus Salmonella cu 1,04 log în 12 h; prima recomandare, nuci tratate; finanțare FDA, plus marcaj PubMed NIH | Lieberman V și colab., J Food Prot 2023, PMID 36916594 |
| Miez din două soiuri, 4 luni la 5 °C și 23 °C, cutii deschise, lumină fluorescentă; la 23 °C rânced, amar, astringent din luna 1 la un soi; la 5 °C calitate păstrată până la circa 3 luni, apoi râncezire, cu umezeală absorbită; descriptorii panelului; finanțare de la organizații ale industriei nucilor din California | Ampofo J și colab., Foods 2022, PMID 36230227 |
| Autooxidarea grăsimilor nesaturate formează hidroperoxizi și apoi compuși volatili care dau senzația de rânced; finanțare de la o organizație a industriei nucilor din California | Grilo FS, Wang SC, Foods 2021, PMID 33557108 |
| Miezurile mai închise la culoare au avut stabilitate oxidativă mai mare; culoarea nu indică singură râncezirea; finanțare de la o organizație a industriei nucilor din California | Athaillah ZA, Wang SC, J Food Sci 2024, PMID 38534189 |
| Pielița, 5-8% din miez (citat din literatură), principala sursă de polifenoli ai nucii, poate da ușoară astringență și amăreală; taninurile condensate mai ales în pieliță față de coaja verde; finanțare dintr-un program public de cercetare | Sheng F și colab., Molecules 2021, PMID 34069333 |
| Soiul cu cei mai mulți polifenoli a avut cel mai bun scor de acceptare; percepția amărelii a variat mult între consumatori; finanțare de la o fundație | Di Pierro EA și colab., Plants (Basel) 2022, PMID 35956464 |
| Registrul WHO/IUIS cuprinde mai mulți alergeni ai nucii. Tabelul recenziei dă Jug r 1-9 la Juglans regia (albumina 2S, vicilina, legumina, profilina etc.). Finanțare publică; doi autori angajați la firme | Jiang J și colab., Foods 2026, PMID 42450438 |
| Meta-analiză pe 32 de studii europene. Alergia la nucă raportată: punctual 1,8% (1,1-2,5), pe viață 0,4% (0,2-0,9). Confirmată prin provocare orală: 0,02% (0,01-0,1). Date prea puține pentru diferențe pe vârste sau regiuni. Finanțatorul listat e o firmă de imunoterapie pentru alergii | Spolidoro GCI și colab., Allergy 2024, PMID 37792850 |
| Cohortă cu provocări orale, un singur centru. 49 din 61 de alergici la nucă erau alergici și la pecan, 12 îl tolerau. Niciun tolerant la nucă nu era alergic la pecan. Finanțare de la Ministerul Sănătății din Israel | Elizur A și colab., J Allergy Clin Immunol Pract 2020, PMID 31513892 |
| Pronuts, studiu european prospectiv în trei centre, 122 de copii. Corelații puternice nucă-pecan; mediana de 9 tipuri de nuci introduse prin provocări supravegheate. Finanțare de la o organizație americană de cercetare a alergiilor alimentare, NIHR și MRC | Brough HA și colab., J Allergy Clin Immunol 2020, PMID 31866098 |
| Serie multicentrică retrospectivă din urgențe pediatrice, 2011-2021, 904 copii cu anafilaxie alimentară. Nuca a crescut de la 3,2% la 26,1% din cazuri. La cei mai mulți era primul episod, după autori. Granturi nelistate | Iwashita Y și colab., Pediatr Allergy Immunol 2025, PMID 41207859 |
| Registrul european de anafilaxie: la copii conduc arahidele, laptele, caju și oul (citit doar rezumatul). Finanțarea nu am găsit-o | Dölle-Bierke S și colab., J Allergy Clin Immunol Pract 2023, PMID 36990430 |
| Circa 9% (9 din 101) dintre pacienții cu reacții anterioare la fructele cu coajă au trecut provocarea, inclusiv unii cu reacții severe. E o estimare de jos, pentru că mulți nu au îndeplinit criteriile sau au refuzat testul. 14 din 19 pacienți care nu mâncaseră niciodată fructe cu coajă, dar aveau IgE, au trecut provocarea. Finanțare NIH | Fleischer DM și colab., J Allergy Clin Immunol 2005, PMID 16275381 |
| Recenzie: alergia la fructele cu coajă trece la 9-14%, după date din studii retrospective sau autoraportate. Finanțarea nu am găsit-o | McWilliam VL și colab., Ann Allergy Asthma Immunol 2020, PMID 32044450 |
| Nucile întregi nu se dau copiilor sub 5 ani, pentru că se pot îneca. Nucile zdrobite sau măcinate pot fi adăugate în mâncare de la începutul diversificării (în jurul vârstei de 6 luni). Dacă în familie există alergii, discuția cu medicul de familie are loc înainte de orice fel de nucă | NHS, „Foods to avoid giving babies and young children”, pagină revizuită la 18 februarie 2026 |
| „Whole or chopped nuts and seeds” apar printre alimentele de evitat la copiii mici, din cauza riscului de înecare (pe baza listei WIC). Fără vârstă-prag | CDC, „Choking Hazards”, Infant and Toddler Nutrition, pagină datată 11 martie 2026 |
| „Nuts and seeds (especially sunflower seeds)” apar printre alimentele de evitat sau de modificat la copiii mici. Fără vârstă-prag | American Academy of Pediatrics, HealthyChildren.org, „Choking Prevention”, actualizată la 27 februarie 2026 |
| Nucile, untul de arahide și leguminoasele se aruncă dacă au mucegai, fiind procesate fără conservanți. Alimentul mucegăit nu se miroase, pentru că poate da probleme respiratorii | USDA FSIS, „Molds on Food: Are They Dangerous?”, citită la 3 noiembrie 2026 |
| Primul caz uman suspectat: tremor la un adult după circa 8 miezuri de nucă mucegăite, cu toxine Penicillium găsite în nuci. Recuperare completă. Finanțare National Research Foundation | Botha CJ și colab., Mycotoxin Res 2019, PMID 30088215 |
| Eticheta americană a levotiroxinei: nucile, făina de soia și fibrele alimentare pot lega medicamentul și scădea absorbția din intestin. Nu citează niciun studiu | DailyMed (U.S. National Library of Medicine), etichetă levotiroxină sodică comprimate, secțiunea 7.9 Drug-Food Interactions, data efectivă 1 octombrie 2026 |
| Sursa probabilă a mențiunii din etichetă: studiu pe șobolani despre nucă și excreția fecală a tiroxinei. Finanțarea nu am găsit-o | Linazasoro JM și colab., Endocrinology 1970, PMID 4189852 |
| Serie veterinară de 54 de câini cu tremor după nuci, cu diagnostic clinic (citit doar rezumatul). Finanțarea nu am găsit-o | Braun V și colab., Tierarztl Prax Ausg K Kleintiere Heimtiere 2024, PMID 39173649 |
| Seriile veterinare anterioare de câini cu tremor după nuci, asociate mai ales cu nucile mucegăite (inclusiv Braun 2024), nu au inclus analize de micotoxine | Hart L și colab., Vet Res Commun 2026, PMID 42579237 |
| Fructele cu coajă, inclusiv migdalele, pecanul și nucile, au multă grăsime, care poate da vomă, diaree și, la unele animale, pancreatită | ASPCA Animal Poison Control Center, „People Foods to Avoid Feeding Your Pets” |
Notă
Textul descrie surse publicate și nu înlocuiește sfatul medicului. Textele de lege despre mențiuni sunt redate ca reguli, cu condițiile lor, și nu privesc un produs anume. Cifrele de compoziție provin din baze de date, din rapoarte oficiale și din studii publicate și nu descriu produsele din magazin.
